„Chopin dla Ukrainy”. Recital fortepianowy Marcina Wieczorka w Łaźni

27 kwietnia 2022

Na niezwykły wieczór zaprasza w poniedziałek, 2 maja o godz. 18 Łaźnia (Żeromskiego 56). Z recitalem fortepianowym „Chopin dla Ukrainy” wystąpi Marcin Wieczorek, radomianin, uczestnik ostatniego festiwalu Chopinowskiego.

 

Marcin Wieczorek (fot. Materiały prasowe/Łaźnia)

 

Marcin Wieczorek - pianista młodego pokolenia, znany z oryginalnych i ekspresyjnych interpretacji. Uczestnik XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2021), jednego z najstarszych i prestiżowych konkursów muzycznych na świecie w klasie fortepianu, wystąpi specjalnie dla naszych przyjaciół z Ukrainy, których gościmy w Radomiu. Charytatywna inicjatywa artysty zaprezentowana zostanie w siedzibie głównej Łaźni przy ul. Żeromskiego 56 i służyć będzie m.in. promocji rodzimej kultury wśród naszych sąsiadów oraz chwilowemu wytchnieniu od niepokojów na świecie.

Marcin Wieczorek  - absolwent studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem profesora Stefana Wojtasa. Podczas studiów licencjackich kształcił się u profesor Ewy Pobłockiej oraz doktora Pawła Wakarecego. Zwycięzca konkursu imienia Teodora Leszetyckiego w 2020 roku, zwycięzca „La Palma d’Oro” w 2019 roku, laureat II Nagrody na konkursie „Nuova Coppa Pianisti” w 2019 roku, III Nagrody na konkursie „Luciano Luciani” w 2020, Nagrody specjalnej dla najbardziej wyróżniającej się osobowości konkursu „Euregio” w 2019, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie w 2014 roku i wielu innych. Ponadto jest laureatem Specjalnej Nagrody na Festiwalu Pianistycznym „Bolzano-Bozen” w 2016 roku oraz I nagrody na wykonanie koncertu z orkiestrą na Indiana University w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Swoją grę doskonalił pod okiem Dang Thai Sona, Kevina Kennera, Eugena Indjića, Diny Yoffę, Janusza Olejniczaka i Katarzyny Popowej-Zydroń. Współpracował z dyrygentami takimi jak: Robert Carter Austin, David Neely, Johnathan Brett, Maciej Żółtowski czy Wojciech Pławner. Wielokrotnie zapraszany na liczne festiwale na całym świecie. Nagrywał dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Jest laureatem wielu stypendiów artystycznych w tym prezydenta Bydgoszczy i Radomia.

Tags