Codzienna historia mieszkańców powiatu radomskiego. Dzisiaj wystawa w Wolanowie

18 listopada 2021

„Retrospekcje. Powiat Radomski” – tak brzmi tytuł interdyscyplinarnego projektu Powiatowego Instytutu Kultury. Ma on przypominać o codziennej, bliskiej historii każdej z gmin tworzących powiat. Kolejna odsłona wydarzenia odbędzie się dzisiaj, 18 listopada w Wolanowie.

 

fot. Materiały prasowe/PIK

 

Wystawa z ocalonych zbiorów

Na "Retrospekcje..." składa się kilka elementów. Po pierwsze wystawa archiwalnych zdjęć z lat 60. i 70 XX w., ze zbioru, który ocalił Jan Czarnecki - pedagog, działacz społeczny, animator kultury, poeta, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Iłża. Czarnecki urodził się w 1930 r. w Chwałowicach (gmina Iłża, powiat radomski), ukończył tamtejsze gimnazjum rolnicze i po latach wrócił znów do tej placówki, jako nauczyciel. W szkole był aparat fotograficzny, rzecz w tamtych latach cenna i nie codzienna. Często korzystał z niego Czarnecki, ale i inni okoliczni mieszkańcy. Tak powstała, przypadkowo, cenna historycznie kolekcja, w sumie składająca się z 17 tys. zdjęć. Powiatowy Instytut Kultury prezentuje ją jako pierwszy, wybór fotografii, w artystycznym układzie zamkniętym na 22 planszach,. przygotowanym przez Norberta Jastalskiego.

Wernisaż wystawy "Retrospekcje. Powiat Radomski" odbył się najpierw w PIK, teraz ekspozycja wędruje odwiedzając gminy powiatu. A na zdjęciach - niby znajome okolice i sytuacje, a jednak tyle zmian! Inna moda i sprzęty, inne żniwa i praca... Słowem, prawdziwa wyprawa w czasie.

Spotkania o historii

Kolejna odsłona projektu to organizowane przez PIK ,wspólnie z bibliotekami i lokalnymi centrami kultury, spotkania o historii danych miejscowości czyli "Retropopołudnia".

- 18 listopada o godz. 17 zapraszamy do Wolanowa, do Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki. Porozmawiamy o muzyce ludowej o jej znaczeniu w życiu wsi i o tym jak się zmienia, jak inspiruje obecne pokolenie. Będzie śpiewająco! A to za przyczyną grupy z Bieniędzic i Wolanianek - zapowiada Renata Metzger, dyrektor PIK.

Spotkaniu w Wolanowie towarzyszyć będzie i wystawa "Retrospekcje. Powiat Radomski". - Mamy nadzieję, że stanie się ona dla wszystkich jej widzów inspiracją do poszukiwania we własnych zbiorach starych zdjęć pokazujących codzienne życie w miejscowościach regionu. Prosimy o ich przekazywanie do nas, do bibliotek na terenie powiatu radomskiego, do dzielenia się z nami historiami swoimi, swoich rodzin (retrospekcje@pik.radom.pl). Marzy nam się, z czasem, stworzenie z tych fotografii nowej wystawy i albumu. Tylko tak możemy ocalić tę naszą, codzienną historię, która też jest przecież bardzo ważna - mówi dyrektor Metzger.

 

Tags