„Covidowy paszport” jest już dostępny w aplikacji mObywatel. Otwiera wiele granic

21 czerwca 2021

Cztery dni wcześniej niż planowano jest już dostępny w aplikacji mObywatel Unijny Certyfikat COVID (UCC), który umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej. Potocznie mówi się o nim „covidowy paszport”, a jest przeznaczony dla osób zaszczepionych.

 

 

Do tej pory UCC można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta. Od dziś można go mieć w telefonie – w tym samym czasie pojawił się w aplikacji mObywatel i w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP.

Wystarczy zaktualizować dotychczasową wersję aplikacji, że ją zaktualizują. - Tych, którzy do tej pory nie zainstalowali mObywatela w swoich telefonach zachęcamy, aby to zrobili. Poza Unijnym Certyfikatem COVID znajdą tam m.in. mPrawo Jazdy, dane z dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, swoje e-recepty i wiele innych przydatnych dokumentów – przypomina Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

UCC zastąpi dostępne do tej pory w mObywatelu krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu.

Kto może pobrać certyfikat? Są to osoby: w pełni zaszczepione, które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki; lub otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin); lub wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

- Dostępny w naszej aplikacji Unijny Certyfikat COVID działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci. To spora wygoda i oszczędność – zapewnia minister Cieszyński.

W certyfikacie znajdziemy nasze zdjęcie z dowodu osobistego - to ułatwi kontrolę - i duży, wyraźny kod QR, dzięki któremu zminimalizowaliśmy ewentualne trudności przy skanowaniu kodu.

Co ważne, dane, które zawierają szczegółowe informacje o właścicielu certyfikatu zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej. W krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej. Dlatego nie każdy kontrolujący powinien mieć wgląd do wszystkich danych.

Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy dowolną aplikacją, którą dysponować będą służby graniczne danego kraju. Jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.

kat

Tags