Odnawialne źródła energii w Polsce – jakie są możliwości i co warto wybrać?
Kwestie związane z redukcją emisji dwutlenku węgla to jedno z kluczowych wyzwań współczesnego świata. W tym kontekście odnawialne źródła energii (OZE) stanowią obiecującą drogę do bardziej ekologicznej przyszłości. Rozwój technologii w tym zakresie sprawia, że OZE stają się coraz bardziej wartościową alternatywą dla paliw kopalnych. Wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja z „zieloną” energią w Polsce, jakie daje możliwości i na co warto postawić.
Odnawialne źródła energii – najważniejsze kwestie
Termin odnawialne źródła energii (OZE) odnosi się do źródeł, których naturalne zasoby szybko się odnawiają. Ważne jest, że ich wykorzystanie jest względnie bezpieczne dla środowiska i nie prowadzi do ich deficytu.
Odwrotnie niż OZE, nieodnawialne źródła energii obejmują głównie paliwa kopalne, takie jak węgiel, ropa i gaz. Powstawały one przez długi czas, a ich ewentualne odtworzenie jest równie długotrwałe. Ponadto ich eksploatacja często negatywnie wpływa na środowisko, zdrowie ludzi i gospodarkę.
Jakie są odnawialne źródła energii w Polsce?
W Polsce możemy się spotkać z następującymi odnawialnymi źródła energii:
- energia wiatrowa – 10% elektrownie wiatrowe są odpowiedzialne za wytworzenie 10% energii elektrycznej w Polsce. Turbiny te są instalowane zarówno na lądzie, jak i na morzu. Te umieszczone na morzu są bardziej efektywne ze względu na stabilniejsze warunki, choć ich rozwój w Polsce jest jeszcze w fazie planowania. Obecnie główną rolę w produkcji energii wiatrowej odgrywają mniejsze farmy wiatrowe oraz pojedyncze turbiny na lądzie;
- biomasa – obejmuje różnorodne substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które podlegają biodegradacji. W wyniku fermentacji tych materiałów powstaje biogaz, wykorzystywany jako biopaliwo. Biomasa najczęściej służy do wytwarzania ciepła, ale może również być używana do produkcji energii elektrycznej. Największy w Polsce kocioł biomasowy znajduje się w Elektrowni Połaniec. Mimo że biomasa jest zaliczana do odnawialnych źródeł energii, jej spalanie nie jest całkowicie ekologiczne, ponieważ generuje pyły zawieszone, które zanieczyszczają powietrze. Obecnie biomasa odpowiada za około 5% krajowej produkcji energii;
- energia wodna – elektrownie wodne w Polsce głównie korzystają z energii grawitacyjnej wody, takiej jak prąd rzeki, ale można również wykorzystywać siłę prądów i pływów morskich. W Polsce dominują elektrownie zbiornikowe, które dzięki spiętrzeniu wód i ich magazynowaniu w zbiornikach osiągają wysokie moce, oraz elektrownie przepływowe, umieszczone na jazach i tamach. Łącznie, elektrownie wodne odpowiadają za około 2% krajowej produkcji energii;
- energia słoneczna – stanowiła tylko 1% krajowej produkcji energii, warto jednak podkreślić, że instalacje solarne są najliczniejsze w Polsce, głównie dzięki rozwojowi rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych, montowanych przy domach i firmach. Jeśli trend związany z fotowoltaiką się utrzyma, udział energii słonecznej w krajowej produkcji energii będzie szybko wzrastać.
Odnawialne źródła energii dla domu – co wybrać?
Korzystanie z OZE to przede wszystkim ogromna szansa na znaczne zmniejszenie comiesięcznych kosztów utrzymania domu oraz potencjalne wyeliminowanie rachunków za energię. Systemy hybrydowe dodatkowo oferują unikalną możliwość zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając niezależność od zewnętrznych dostawców, zwłaszcza w przypadku awarii sieci. Decydując się na alternatywne źródła energii dla domu, rodzina dba nie tylko o swoje finanse, ale także o środowisko i jakość powietrza, którym oddycha.
Choć gospodarstwach domowych istnieje możliwość korzystania ze wszystkich dostępnych odnawialnych źródeł energii, to najpopularniejszym rozwiązaniem z tego zakresu jest zdecydowanie fotowoltaika. Stanowi ona wybór dla tych, którzy chcą sami produkować energię elektryczną. Prosumenci (połączenie słów producenci i konsumenci), gdy ich mikroinstalacje fotowoltaiczne wytwarzają zbyt mało energii, korzystają z dostawców zewnętrznych (kupują energię), a gdy wytwarzają jej więcej, niż mogą zużyć, wysyłają ją do operatora zewnętrznego (sprzedają ją).
Artykuł sponsorowany