• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Czarnoleski Festiwal Sztuk rozpoczęty. Do 2 sierpnia zaplanowano wiele różnorodnych wydarzeń

19 lipca 2021

Wernisaż wystawy prac fotograficznych Barbary Polakowskiej rozpoczął w miniony weekend III Czarnoleski Festiwal Sztuk – „Sztuka Wolności”. Wydarzenia w jego ramach będą organizowane zarówno w Czarnolesie, jak i Zwoleniu, Policznie, Janowcu aż do 1 sierpnia.

 

W zwoleńskim kościele zagrała Czarnoleska Orkiestra Festiwalowa (fot. Fundacja Rzeka EN)

 

To jeden z największych letnich festiwali muzycznych w Polsce. Tegoroczna inauguracja zgromadziła licznych gości, w tym z nowo utworzonego w tym roku przy festiwalu komitetu honorowego, obecni byli również przedstawiciele lokalnych samorządów oraz patroni i sponsorzy.

Kulminacją wieczoru był koncert inauguracyjny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, gdzie swoją premierę miała Czarnoleska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Rafała Janiaka. W programie koncertu znalazły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Tadeusza Bairda oraz Roberta Twardowskiego. Wiele wzruszeń przyniosła słuchaczom interpretacja wybitnego polskiego barytona Roberta Gierlacha "Czterech Sonetów Miłosnych" do słów Shakespeare'a Tadeusza Bairda. Czarnoleska Orkiestra Festiwalowa grała znakomicie dorównując tym samym najlepszym światowym orkiestrom. Koncert poprowadził Jan Popis, uznany polski muzykolog.

Ale to dopiero początek: przed nami jeszcze dwa tygodnie pięknej muzyki i różnych form sztuki, wykładów tematycznych i warsztatów pianistycznych. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.czarnoleskifestiwalsztuk.pl.

Organizatorem Czarnoleskiego Festiwalu Sztuk jest Fundacja Rzeka EN, a współorganizatorami: Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Gmina Policzna, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Tags