Reklama

Czy na radomskim lotnisku powstanie baza szkoląca pilotów cywilnych? „Projekt nie został zarzucony”

17 stycznia 2024

Plan utworzenia w Radomiu bazy szkoleniowej dla pilotów cywilnych nie został zarzucony – potwierdziliśmy w dwóch źródłach. Powstanie takiej bazy pozwoli wykorzystać potencjał inwestycyjny Radomia w zakresie rozwoju sektora lotniczego. Jednak na razie o projekcie wiadomo niewiele więcej. 

 

fot. Lotnisko Warszawa-Radom

 

Przypomnijmy: na początku sierpnia 2021 r. PPL - właściciel lotniska w Radomiu - i LOT Crew, spółka zależna od PLL LOT, która zarządza szkołą lotniczą LFA, podpisały list intencyjny w tej sprawie. "Dokument wyraża wolę obu stron, aby w Radomiu powstał ośrodek LOT Flight Academy (LFA) prowadzący działalność szkoleniową. LOT Crew jest spółką zależną od PLL LOT zarządzającą szkołą lotniczą LFA, która od lat zajmuje się szkoleniem pilotów cywilnych na różnych statkach powietrznych. PPL zapewni natomiast niezbędną infrastrukturę lotniskową umożliwiającą wykonywanie lotów szkoleniowych" - informował wówczas PPL.

-  Współpraca przyniesie korzyści obu stronom. My zapewnimy naszym kolegom z LOT-u profesjonalne warunki prowadzenia działalności szkoleniowej, a LOT Crew profesjonalną kadrę doświadczonych pilotów instruktorów. To wszystko sprawi, że lotnisko w Radomiu zyska na atrakcyjności oraz będzie bardziej rozpoznawalne wśród pasażerów i linii lotniczych – wyjaśniał ówczesny rzecznik prasowy PPL Andrzej Klewiado.

8 tys. operacji szkoleniowych lotniczych rocznie

– Baza szkoleniowa LFA na lotnisku w Radomiu pozwoli akademii jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Lokalizacja i dostęp do infrastruktury lotniskowej zwiększą efektywność i atrakcyjność szkolenia w naszej akademii – zapewniała z kolei Dorota Dmuchowska, członek zarządu LOT Crew.

Zakładano, że działalność szkoleniowa w Radomiu będzie stopniowo rozszerzana do poziomu 8 tys.  operacji lotniczych rocznie.

Niebagatelne znaczenie ma również to, że PPL współużytkuje lotnisko w Radomiu wraz z 42. Bazą Lotnictwa Szkolnego, w której doskonalą swoje umiejętności piloci wojskowi. Będzie więc jednym z nielicznych lotnisk w Europie, które kształcić będzie zarówno pilotów cywilnych, jak i wojskowych.

Temat przyszłościowy

O postępy dotyczące utworzenia bazy zapytaliśmy w PPL i w LOT. - Baza szkoleniowa dla pilotów jest tematem przyszłościowym, ale nie został on porzucony. Na bazie podpisanego listu intencyjnego i umowy o zachowaniu poufności nie możemy na ten moment udzielać szczegółowych informacji odpowiedział nam Piotr Rudzki, główny specjalista ds. komunikacji w PPL.

- Uprzejmie informujemy, że trwają zarówno prace, jak i rozmowy między spółkami, związane z utworzeniem bazy szkoleniowej dla pilotów cywilnych w Radomiu. W sytuacji finalizacji projektu poinformujemy o tym w osobnym komunikacie - czytamy w przesłanym do redakcji mailu biura prasowego LOT-u.

Bożena Dobrzyńska

 

 

 

Tags