Czy medycyna pozostanie w Radomiu? – Będę walczyć – deklaruje nowy rektor

1 października 2020

– Będę walczyć o utrzymanie kierunku lekarskiego – zapewnia w pierwszy dzień nowego roku akademickiego nowy rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego prof. Sławomir Bukowski. Uczelnia nadal nie wie, jakie zamiary wobec radomskiej medycyny ma Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Prof. Sławomir Bukowski

 

Uniwersytet nie uruchomił od października br. pierwszego roku na medycynie, ponieważ MNiSW wszczęło wobec niego procedurę odebrania uprawnień do prowadzenia kierunku lekarskiego. Ministerstwo powoływało się przy tym na negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. PKA zarzuciła m.in. UTH, że studenci nie mają odpowiednich warunków studiowania (brak laboratoriów, pracowni), a proces dydaktyczny prowadzony jest niewłaściwie. PKA krytycznie oceniła to, że program studiów uniemożliwia osiąganie efektów kształcenia w zakresie umiejętności, m.in. w obszarze nauk morfologicznych i podstaw medycyny. Komisja miała też wiele zastrzeżeń do braków w obsadzie kadrowej kierunku. Wizytatorów PKA zaniepokoiło szczególnie to, że uczelnia nie posiada prosektorium do praktycznej nauki anatomii prawidłowej, ani nawet niezbędnych do tego celu preparatów. Zgłębianie wiedzy na ten temat odbywa się natomiast przy użyciu elektronicznych fantomów.

Nie inwestuję, bo nie wiem

UTH odwołał się od opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ale jednocześnie opracował i zaczął wdrażać program naprawczy. Odwołał też kierownictwo wydziału nauk o zdrowiu, częściowo zatrudnił nową kadrę i zdecydował o budowie Centrum Naukowo-Badawczego, a w nim prosektorium. To pierwsze jest praktycznie gotowe, ale jak podkreśla rektor Bukowski, zostało odebrane tylko jako obiekt dydaktyczny. - Przy jego budowie zapomniano o pewnych rzeczach, takich jak choćby umywalki w gabinetach lekarskich i musimy dopiero dostosować pomieszczenia do tego, by spełniały także funkcję leczniczą - wyjaśnia rektor UTH.

Przetarg na budowę prosektorium został unieważniony. Termin otwarcia ofert na drugi przedłużono, m.in. z tego powodu, że uczelnia... nie ma pieniędzy. - Poza tym, nie mogę inwestować, skoro nie wiem, czy ten kierunek będzie utrzymany - mówi prof. Bukowski.

Nie wiadomo co będzie dalej, bo przecież jest nowy minister, nowy rząd. Jest też promyk nadziei. - PKA zaplanowała wizytację na kierunku lekarskim naszej uczelni w II kwartale 2021 roku, a to by oznaczało, że kierunek będzie utrzymany Bo po co inaczej planować wizytację? - zastanawia się rektor Bukowski.

Na początek 10 mln zł

Zdaniem rektora UTH, utrzymanie medycyny w radomskiej uczelni tylko w 40 proc. zależy od niej samej. - Reszta to sprawa polityków, administracji, rządu - przekonuje.

Uniwersytet złożył do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosek o przyznanie dofinansowania w wysokości 10 mln zł potrzebnych na budowę prosektorium. - Już dwa tygodnie czekamy na odpowiedź z ministerstwa, teraz wyślemy kolejne pismo. Nie zasypujemy gruszek w popiele, szukamy pieniędzy. A podam tylko jeden przykład: jeden preparat do nauki anatomii to 60 zł. Potrzebujemy też pieniędzy, bym mógł zatrudniać kolejnych pracowników na wydziale nauk o zdrowiu - podkreśla rektor.

Kierunek lekarski na UTH został uruchomiony w roku akademickim 2017/18. Studenci lat od drugiego do czwartego włącznie nadal uczą się na radomskiej uczelni.

Bożena Dobrzyńska

Tags