• wiadomości
 • wydarzenia
 • kultura
 • rozrywka

Czy OC dla młodego kierowcy może być tanie?

30 lipca 2020

Każdy, kto zdał egzamin na prawo jazdy, od razu chce jeździć samochodem. Część młodych kierowców stać na zakup własnego auta. Co jednak z legendarnym szalenie drogim ubezpieczeniem OC? Czy są jakieś sposoby na obniżenie jego ceny?

  Young handsome man sitting in car   Jakie czynniki mają wpływ na wysokość ubezpieczenia OC? Ubezpieczyciele biorą pod uwagę indywidualne dane kierowcy, czyli jego wiek, miejsce zamieszkania i historię dotychczasowego ubezpieczenia. Oczywiście liczy się także, czy w przeszłości spowodował on wypadek lub stłuczkę. To jeden z decydujących elementów, który wpływa na wysokość składki. Ubezpieczycielom zależy, by dobrze oszacować ryzyko wystąpienia szkody. Znaczenie dla ubezpieczycieli ma także między innymi model i marka samochodu, pojemność silnika i rodzaj spalanego paliwa. Liczy się sposób użytkowania i liczba przejeżdżanych rocznie kilometrów. Jak w tym kontekście plasują się młodzi kierowcy? Zazwyczaj muszą się liczyć z wyższymi składkami ubezpieczeń OC, co wiąże się z brakiem historii bezszkodowej jazdy lub brakiem historii jazdy w ogóle. Bez względu jednak na to, czy jesteś początkujący, czy masz duże doświadczenie za kółkiem, ubezpieczenia komunikacyjne najlepiej jest szukać w porównywarce: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/. Ile młodzi kierowcy płacą za OC? Średnia cena ubezpieczenia OC znajdowanego na mubi.pl w czerwcu 2020 roku wyniosła 846 zł. Jednak młodzi kierowcy - między 18 a 25 rokiem życia - musieli liczyć się z wyższymi kwotami, których średnia to 1477 zł. Czy w takim razie nowicjusze za kółkiem nie mają wyboru i są skazani na bardzo wysokie składki OC? Absolutnie nie! I nie mówimy tutaj o rezygnacji z wykupienia żadnego ubezpieczenia, bo to jest bardzo skrupulatnie sprawdzane i bezlitośnie karane finansowo - kary wynoszą aż do 5200 zł za brak ciągłości ubezpieczeniowej na pojazd trwającej dłużej niż 2 tygodnie. Po drugie, w razie wypadku i powstania szkody, takiego kierowcę czekają poważne konsekwencje finansowe - za naprawę szkód osobowych i rzeczowych zapłaci z własnej kieszeni. Aby dać nadzieję młodym kierowcom, przytoczymy kilka przykładów. Najtańsze OC dla grupy wiekowej 18-25 lat znalazł 25-letni mężczyzna na Volkswagena Jettę za 350 zł. Z kolei 22-letni kierowca wyszukał ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za 478 zł na swoją Dacię Sandero. Tę samą kwotę zaoferowano 25-letniemu kierowcy Subaru Imprezy z 2009 roku. Jakie z tego wnioski? Młody kierowca może znaleźć tanie ubezpieczenie, tylko musi zwrócić uwagę na dwie kwestie. Jeśli jeździ już parę lat, to może liczyć na korzystne oferty. Gorzej mają właściciele aut, którzy po raz pierwszy wykupują OC - wtedy najlepszym rozwiązaniem dla nich jest współwłasność. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które podpowiadają statystyki… ale o tym później. Gdzie i którzy młodzi kierowcy znajdują najtańsze OC? Jeśli zastanawiałeś się, skąd bierze się taka wysoka średnia cena ubezpieczenia OC dla kierowców z przedziału 18-25 lat, to mamy dla Ciebie bardziej szczegółowe dane. Pochodzą one z czerwca 2020 roku z porównywarki ubezpieczeń mubi.pl:
 • 18 lat - 2003 zł,
 • 19 lat - 2000 zł,
 • 20 lat - 1833 zł,
 • 21 lat - 1648 zł,
 • 22 lata - 1438 zł,
 • 23 lata - 1290 zł,
 • 24 lata - 1179 zł,
 • 25 lat - 1041 zł.
Im kierowca ma więcej lat, tym spadek ceny OC jest większy. To właśnie nastoletni kierowcy muszą płacić wysokie składki ubezpieczeniowe. Jednak już dwudziestoparolatkowie mogą liczyć na dużo lepsze oferty. Przyjrzyjmy się jeszcze miastom wojewódzkim, w których młodzi kierowcy płacili średnio najmniej za polisę OC w czerwcu i ile wyniosły te najtańsze:
 • Kielce -1434 zł. Najtańsze OC - 408 zł,
 • Rzeszów - 1480 zł. Najtańsze OC - 450 zł,
 • Lublin - 1501 zł. Najtańsze OC - 450 zł,
 • Opole - 1540 zł. Najtańsze OC - 681 zł,
 • Katowice - 1605 zł. Najtańsze OC - 609 zł.
Wszystkie najtańsze ubezpieczenia znalezione przez młodych kierowców wycenione zostały na mniej niż średnia dla wszystkich w całym kraju, która wyniosła 846 zł. Widać więc, że to wyceny dla najmłodszych właścicieli aut (nastoletnich) najmocniej podnoszą średnią cenę OC. Jak współwłasność obniża cenę OC? Wcześniej wspominaliśmy, że współwłasność samochodu jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla młodych kierowców, którzy po raz pierwszy ubezpieczają pojazd. Na jak dużo niższe składki mogą liczyć młodzi współwłaściciele samochodu? Aby współwłasność samochodu miała sens, należy zawrzeć ją z osobą, która ma wypracowane wysokie zniżki na ubezpieczenie OC. Najczęściej młodzi kierowcy wybierają na takie osoby kogoś z rodziny, na przykład jednego z rodziców, siostrę lub brata. Statystyki z czerwca pokazują, że współwłasność dla niedoświadczonego kierowcy pozwala na średnie obniżenie składki o 348 zł - objaśnia Tomasz Sowa redaktor z mubi.pl. Współwłasność oprócz obniżenia składki pozwala także młodemu kierowcy na wypracowywanie zniżek na swój własny rachunek. Jest jednak jeden haczyk - jeśli młody kierowca spowoduje szkodę, to ten doświadczony również straci wypracowane zniżki ubezpieczeniowe. Czy jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie? Młody kierowca oprócz współwłasności powinien pomyśleć o wyborze samochodu. Te starsze modele zazwyczaj można taniej ubezpieczyć. Nie chodzi nam tutaj oczywiście o oldtimery, ale o auta z lat 90. lub z początku XXI wieku. Patrząc na zestawienie najtańszych OC dla młodych kierowców, widać to wyraźnie:
 • Volkswagen Jetta z 1991 roku - 350 zł,
 • Volkswagen Passat z 1987 roku - 367 zł,
 • BMW Seria 3 z 1990 roku - 390 zł,
 • BMW Seria 6 z 1987 roku - 404 zł,
 • Fiat 126 z 1995 roku - 406 zł.
Nie są to najnowsze samochody, ale odpowiednio zadbane i utrzymywane świetnie sprawdzają się jako pierwsze auto. Dodatkowo część z nich może zostać youngtimerami. Pamiętaj także, że miejsce zamieszkania ma znaczenie przy wycenie OC - w większych miastach płaci się za nie więcej ze względu na intensywność ruchu.
Tags