Czym jest permakultura i jakie są zalety jej stosowania?

9 czerwca 2022

Ogrodnictwo to niezwykle wymagająca i szeroka dziedzina. Każdy, kto podejmuje się uprawy roślin doskonale wie, że nie obejdzie się bez plewienia, podlewania i przygotowywania grządek. Zwykle ogrodnicy jednak poszukują idealnego momentu, by rozpocząć prace przygotowawczo-porządkowe w ogrodzie. Z pewnością nie jest to najłatwiejsze zadanie, jednak z pomocą może przyjść permakultura. Czym ona jest i jakie są zalety jej stosowania?

 

 

 

Na czym polega permakultura?

Permakultura to swoisty sposób na prowadzenie oraz pielęgnacje ogrodu. Okazuje się, że zgodnie z jej zasadami każdy ogrodnik dobrowolnie rezygnuje z ewentualnego plewienia, podlewania czy przekopywania. Wszystko to musi on zostawić matce naturze. Oczywiście nie da się ukryć, że na samym początku ogród będzie wymagał ogromnej pracy. Jednak już po kilku sezonach, każdy ogrodnik będzie mógł czerpać z niego garściami, a przy tym odpuścić najbardziej uporczywe zabiegi pielęgnacyjne. W permakulaturze wykorzystuje się bowiem naturalne procesy, jak np. działanie organizmów glebowych, które nie zostaną zniszczone przez przekopywanie grządek. Permakultura wymaga również docenienia resztek organicznych. Zgodnie z jej zasadami, zamiast czyścic ogród do zera, możemy pozostawić te resztki i wzbogacić nimi podłoże.

 

 

Łatwo można się domyślić, ze dzięki takim zabiegom gleba stanie się maksymalnie zdrowa i żyzna, a w efekcie da znacznie urodzajniejsze plony. Permakultura zakłada również, że ogród, który powstaje zgodnie z jej zasadami, będzie maksymalnie zbliżony do ekosystemu jaki występuje w naturze. Taki ogród przede wszystkim powinien być bogaty w różnorodne gatunki roślin oraz zwierząt. Na pierwszy rzut oka może to brzmieć dość prosto, jednak w rzeczywistości permakulatura w ogrodzie wymaga ogromu pracy na samym początku. Wraz z upływem czasu trzeba go jednak pozostawić w całkowicie naturalny sposób. Ingerencja ogrodnika powinna być ograniczona do niezbędnego minimum lub do zera. Nie wyklucza to jednak przeprowadzenia początkowych zabiegów, by odpowiednio ogród przygotować. Jednak wraz z upływem czasu pracy znacznie ubywa.

Jakie są największe zalety permakultury w ogrodzie?

Dla każdego z ogrodników prace porządkowe i prace pielęgnacyjne w ogrodzie były prawdziwą udręką. Wobec tego największą zaletą permakultury dla nich będzie fakt, że z każdym kolejnym sezonem prac tych będzie ubywać, aż do momentu, w którym nie trzeba będzie zupełnie się w nie angażować. Jednak permakultura w ogrodzie daje znacznie więcej korzyści. Przede wszystkim możliwość odtworzenia naturalnego ekosystemu daje poczucie, że w czasach, w których blokowiska zajmują coraz więcej przestrzeni, ogrodnik będzie w dalszym ciągu mógł cieszyć się niczym nieskażoną przyrodą i to w obrębie własnej posesji. Dodatkowo zgodnie z tym, że wykorzystuje się wszystkie resztki organiczne, np. w postaci nawozów do gleby, permakultura sprawia, że ogród prowadzony jest zgodnie z ideologią "no-waste".

Co więcej naturalne nawozy gwarantują poprawę żyzności gleby i dają możliwość osiągania znacznie większych plonów. Taki sposób prowadzenia ogrodu znacznie ogranicza również jego koszty. Nie trzeba bowiem martwić się o stałe nawadnianie, nawożenie czy zakup niezbędnych sprzętów. Wszystkie najważniejsze procesy są bowiem całkowicie pozostawione naturze i jej biegowi. Ogrodnik więc może spokojnie się przyglądać, jak jego rośliny i uprawy rozwijają się w swoim tempie, przy maksymalnym ograniczeniu jego ingerencji. Permakultura w ogrodzie przynosi się same korzyści.

Tags