
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, konkurs główny zaprezentował najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców - głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. Starannie przeprowadzana preselekcja wyłoniła najlepsze filmy animowane, dokumentalne i fabularne. Jury pod przewodnictwem reżysera Ryszarda Bugajskiego przyznało nagrodę główną oraz nagrody specjalne. Grand Prix - Złotego Łucznika - zdobył film „Amerykański sen” w reżyserii Marka Skrzecza. Statuetkę KWP w Radomiu, która jest współorganizatorem Kameralnego Lata, otrzymał film promujący ważne zagadnienia społeczne. W tym roku wyróżnienie to przypadło Grzegorzowi Mołdzie za obraz „Koniec widzenia” z Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Bohaterem zwycięskiego dokumentu „Amerykański Sen” jest Szymon, mieszkaniec Głuchołaz, miasta, które zostało zniszczone przez powódź i gdzie panuje duże bezrobocie. Chłopak postanawia spełnić swoje wielkie marzenie: chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu.
Najwięcej laurów zebrał film „Ja i mój tata” Aleksandra Pietrzaka. Obraz otrzymał nagrody: dziennikarzy, publiczności i jury akademickiego. konkursie filmów niezależnych nagrodę przyznano filmowi „Hycel”, natomiast w konkursie filmów odrzutowych Hydepark zwyciężył film „The bad egg”. Nagroda specjalna trafiła do Emilli Zielonki za film „Czułość”.
Podczas gali pokazano także cztery spoty nakręcone z udziałem policji, a mówiące o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, przestrzegające przed spożywaniem dopalaczy, o tym jak nie stać się ofiarą cyberprzestępców i jak nie paść ofiarą oszustwa metodą „na wnuczka”.
k.woj.
Fot. KWP Radom