• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Działają z pożytkiem, podaruj im 1%

25 marca 2010
Podziel się jednym procentem. Trwa czas rozliczania się z fiskusem za 2009 rok. Każdy z nas może przekazać jeden procent swoich podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Image

- Jak dotąd my, radomianie raczej niechętnie dzielimy się jednym procentem, chociaż to nas nic nie kosztuje - twierdzi rzecznik I Urzędu Skarbowego w Radomiu Marek Majkuciński. I przypomina: Jeżeli nie przekażemy jednego procenta naszych podatków wybranej organizacji, te pieniądze i tak trafią do budżetu państwa. Wybór więc należy do nas.

W 2008 roku do I US ogółem złożono 78.822 zeznań podatkowych. Ale zaledwie 22 632 podatników wskazało w rozliczeniu PIT organizację, którą chce wesprzeć. - Do teraz w I Urzędzie tylko 10 procent z ogólnej liczby złożonych zeznań podatkowych za 2009 rok miało zaznaczone rubryki o przekazaniu jednego procenta - informuje Majkuciński. Ale nawet dla nich nie jest jeszcze za późno, bo mogą złożyć korektę zeznania. Przekazanie jednego procenta jest  bardzo proste. - Wystarczy we właściwych rubrykach zeznania podatkowego wpisać nazwę organizacji, numer KRS i wyliczoną kwotę jednego procenta naszych podatków.

Komu możemy przekazać jeden procent naszych podatków? W Radomiu działa kilkadziesiąt stowarzyszeń, fundacji które mają status organizacji pożytku publicznego. Pomagają chorym, niepełnosprawnym, dbają o nasze bezpieczeństwo, prowadzą świetlice dla dzieci, noclegownie dla bezdomnych, wspierają w potrzebie rodziny, opiekują się zabytkami.

- W 2009 otrzymaliśmy od mieszkańców naszsej diecezji w ramach akcji 1% podatku 350 tys. 295 zł - mówi dyrektor Caritas w Radomiu ks. Grzegorz Wójcik. Jak wylicza, pieniądze te zostały przeznaczone na: leczenie dzieci (52 osoby), letni i zimowy wypoczynek (ponad 2 tys. dzieci i młodzieży), pomoc żywnościową, paczki świąteczne  (ponad tysiąc osób), dofinansowanie dożywiania w rodzinach wielodzietnych stołówkach i jadłodajniach (300 osób dziennie), zakup leków i środków opatrunkowych, pomoc rodzinom w sytuacjach losowych oraz działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Lista wszystkich organizacji pożytku publicznego jest dostępna na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl

W naszym portalu będziemy publikować informacje o radomskich organizacjach pożytku publicznego.

(k.woj.)