
- Te kilka dni festiwalu, także w odniesieniu do literatury i sztuki, pozwoliły nam na otwarcie tytułowych okien i na przewietrzenie intelektualnej atmosfery Radomia. Bo "Okna", to w naszym rozumieniu otwarcie się na świat. A owo otwarcie ściśle związane jest z filozofią, gdyż – jak mówił jeden z naszych gości, prof. Mirosław Żelazny – tak jak się nie da nie oddychać, tak nie da się nie filozofować - wyjaśnia dyrektor Resursy Renata Metzger.
Podczas festiwali mają miejsce panele dyskusyjne, debaty, pokazy filmowe, spektakle teatralne, koncerty, wystawy, których wspólnym mianownikiem jest refleksja, zaduma nad światem i próba jego zrozumienia.
Już dzisiaj (1 bm., godz. 12) w Międzynarodowy Dzień Dziecka w Muzeum im. Jacka Malczewskiego nastąpi prezentacja i promocja wydanej przez Radomskie Towarzystwo Naukowe bajki Leszka Kołakowskiego ”Ośmiornica”. Przypomnijmy: rodzina Leszka Kołakowskiego odnalazła niedokończony rękopis bajki dla dzieci pt. „Ośmiornica”, pisanej prawdopodobnie we wczesnych latach 60. i Resursa ogłosiła konkurs literacki na najlepsze zakończenie bajki i osobny konkurs plastyczny na najlepszy projekt okładki do niej. Konkurs wygrała Paulina Krajewska z „Plastyka”.
Program
1 czerwca (środa)
godz. 12 – „Ośmiornica na Dzień Dziecka” - prezentacja i promocja wydanej przez Radomskie Towarzystwo Naukowe bajki Leszka Kołakowskiego Ośmiornica (dokończonej przez Paulinę Krajewską) z czytaniem i miniadaptacją Teatru Poszukiwań z „Resursy” (taras Muzeum im. J. Malczewskiego, Rynek 11);
godz. 12, 18 – Klub Dobrego Filmu „Scena ciszy”, reż. Joshua Oppenheimer, Dania/Finlandia/Francja/Holandia/Niemcy/Norwegia/USA/Wlk.Brytania/Izrael/Indonezja 2014 (bilety – 10 zl (Sala Kameralna „Resursy”;.
godz. 17 – „Zbrodnia i kara. Czy możliwa jest sprawiedliwość?” - otwarcie wystawy malarstwa, rzeźby, grafiki i rysunku ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (Oddział Muzeum Sztuki Współczesnej) oraz otwarcie wystawy projektów ławeczki-pomnika Leszka Kołakowskiego w Radomiu (Muzeum Sztuki Współczesnej, Rynek 4/5).
2 czerwca (czwartek)
godz. 12 – otwarta debata o sprawiedliwości z udziałem Agnieszki Kołakowskiej, prof. Barbary Markiewicz oraz laureatów XXVIII Olimpiady Filozoficznej i wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia (amfiteatr przy pasażu Leszka Kołakowskiego);
godz. 18 – „Protagonista” - spotkanie z radomskim filozofem prof. Cezarym Mordką i premiera jego książki (Sala Kameralna „Resursy”);
godz. 19 - ,,Rozmowa z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521" – monodram Teatru Poszukiwań, wyk. Sergiusz Cyngot, reż. Katarzyna Sasal (Sala Widowiskowa „Resursy”)
3 czerwca (piątek)
godz. 12 - „Radomskimi śladami Leszka Kołakowskiego” - gra miejska z nagrodami („Resursa Obywatelska”);
godz. 18 - „Spadający nóż” - spotkanie autorskie ze Zbigniewem Mentzlem i promocja najnowszej książki pisarza (Sala Kameralna „Resursy”);
godz. 19 - "Machiavelli pragmatyk" – premiera spektaklu Teatru Poszukiwań na podstawie "Księcia i Rozważań nad Historią Rzymu Liwiusza" Niccoló Machiavellego, reż. Włodzimierz Mancewicz (Sala Widowiskowa „Resursy”).
5 czerwca (niedziela)
godz. 18 - „Dźwięki słów” - radomska premiera projektu artystycznego Włodka Pawlika i Adama Zagajewskiego (Sala Widowiskowa „Resursy”).