Filmy nie tylko o zbrodni katyńskiej w Łaźni. Na przegląd zaprasza IPN
24 kwietnia 2017
W kwietniu w związku z 77. rocznicą zbrodni katyńskiej Instytut Pamięci Narodowej organizuje 8. przegląd filmowy Echa Katynia. W jego ramach pokazane zostaną obrazy opowiadające o zamordowaniu polskich oficerów w ZSRR i innych represjach komunistycznych. Projekcje we wtorek, 25 kwietnia, od godz. 10 w Łaźni.
Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy Echa Katynia. Jest to szczególne wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnią Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.
W ramach tegorocznego przeglądu zostaną zaprezentowane filmy: „The Officer's Wife”, reż. Piotr Uzarowicz, USA, „Polska szuka bohaterów”, reż. Arkadiusz Gołębiewski, Polska, „Katyń - historia wciąż żywa”, Polska.
„The Officer's Wife” to film zrealizowany przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Reżyser historię dziadka poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 roku. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o zbrodni katyńskiej. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu prawdy.
„Polska szuka bohaterów” to najnowszy dokument reżysera takich filmów jak „Kwatera Ł”, „Dzieci kwatery Ł”. Obraz przedstawia proces poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Postacią, wokół której toczy się narracja jest Danuta Siedzikówna "Inka". Film swoją premierą miał zaledwie kilka tygodni temu.
„Katyń - historia wciąż żywa” pokazuje samotną podróż - autostopem - Michała Patera do Katynia. Film przybliża nie tylko samą zbrodnię katyńską, ale również procesy historyczne, które do niej doprowadziły. Nie zabraknie również tzw. ech Katynia, czyli wydarzeń i procesów, które miały miejsce po zbrodni, a trwały jeszcze przez wiele lat. „Katyń – historia wciąż żywa” to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza ma pozwolić mu zrozumieć czym była zbrodnia katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.
kat
