Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się o tym przekonać. Planetobus Centrum Nauki Kopernik odwiedzi 25 i 26 lutego Gózd kolo Radomia; będzie stacjonował przy Zespole Szkół.

Mobilne planetarium podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 m. W środku zmieści się 30 – 35 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie będą oglądać pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z "Kopernika". W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Odwiedzą także Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzą się, co na niej robią astronauci.
Ekipa Planetobusa będzie zachęcać, byśmy wszyscy byli astronomami, bo - jak przekonuje - astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. - Do obserwacji nieba zbędny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów - wyjaśniają eksperci.
Uczniowie uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.
kat
Fot. Materiały prasowe/ Centrum Nauki Kopernik