• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Hebrajskie napisy na polichromii budynku w Lipsku. Odkrycie archeologiczne jest niezwykłe!

12 maja 2021

Sensacja archeologiczna w Lipsku. Podczas prac badawczych przedprojektowych w budynku Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie kierownik badań arch. Jacek Węcławowicz na ścianie wschodniej traktu środkowego obiektu odkrył polichromię z napisami w języku hebrajskim.

 

fot .MUKZ/facebook

 

Ze wstępnego rozpoznania przez Witolda Bujakowskiego, kierownika delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora zabytków wynika, że zachowane napisy i układ pomieszczeń wskazują na istnienie w tym miejscu domu modlitwy popularnie nazywanego przez Żydów „szul” lub „bet midrasz”, zlokalizowanego w sąsiedztwie nieistniejącej już drewnianej XIX-wiecznej synagogi. Wstępne tłumaczenie napisów wskazuje na tekst modlitewny.

Według jednego z internautów, który umieścił komentarz pod postem o odkryciu na Facebooku, 'Ke-gawna', to aramejski tekst zaczerpnięty z Zoharu, recytowany w rycie chasydzkim w piątek przed wieczorną modlitwą szabatową, tuż przed wypowiedzeniem 'Barchu'.

Prace badawcze w Lipsku zostały wstrzymane, wkrótce zapadnie decyzja o rozpoczęciu wpisu budynku do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.

kat, bdb

Tags