Historia i wpływ Adobe Flash na rozwój Internetu

8 października 2022

Poznaj z nami historię Adobe Flash. Dowiedz się jaki wpływ miał rozwój programu na zmiany w branży internetowej i co nas czeka po zamknięciu Flash.

 

 

Historia Flash i jego rola w kształtowaniu branży internetowej

To niewiarygodne, że dzisiaj możemy sprawdzić każdą informację w naszym telefonie, za pomocą kilku kliknięć. Jeszcze jakieś 50 lat temu ludzie nie mieli w ogóle pojęcia o istnieniu Internetu. Nie było e-booków, Spotify i kasyn online, takich jak Ice Casino. Ludzie chodzili do biblioteki, klubów muzycznych i stacjonarnych kasyn online, jeśli chcieli się rozerwać.

Internet nie został stworzony w jeden dzień, w jego rozwój było zaangażowanych mnóstwo programów, procesów technologicznych, których pewnie i tak nigdy nie zrozumiemy i wiele ludzi. Jedną z technologii, która przyczyniła się do rozwoju Internetu, był program Flash.

Niezależnie od tego jaki mamy stosunek do programu, należy wiedzieć, jak wielką rolę odegrał on w kształtowaniu dzisiejszego Internetu. Szczególnie teraz, kiedy po 25 latach przestał istnieć. W grudniu 2020 roku firma Adobe oficjalnie zakończy obsługę i dystrybucję Flash Player, czyli wtyczki przeglądarki, z której wszyscy korzystaliśmy.

Początki Flash

Zacznijmy od tego, że wyjaśnimy, czym jest Flash. Jest to platforma multimedialna, na której powszechnie opierały się animacje i wszelkie interaktywności do stron internetowych. Flash był używany do tworzenia tych animacji, reklam oraz wideo, a także komponowania ich w witryny internetowe.

Flash został wprowadzony na rynek internetowy w 1996 roku pod nazwą FutureSplash Animator. W styczniu 1997 roku nazwa zostanie zmieniona na Flash wraz z przejęciem firmy FutureWave przez Macromedia. Już od 1996 roku Flash dostarczał treści użytkownikom Internetu. W tamtych czasach mała i ledwo trzymająca się firma zaczęła uzależniać od siebie wielomilionowe produkty internetowe.

Większość Internetu do tego momentu opierała się wyłącznie na tekście i obrazach, jeśli chodziło o przekaz informacji. Flash natomiast umożliwił dodawanie multimediów. Z programu zaczął korzystać Microsoft, następnie The Daily Blast, należąca do Disneya. 

Flash udostępnił również stronom internetowym możliwość dostarczania swoich treści na różne przeglądarki i platformy. Nie było już różnicy czy treści multimedialne są przeglądane na systemie operacyjnym Windows lub Mac. Koniec wieku to był idealny moment na wprowadzenie Flash, ponieważ Internet stał się wystarczająco potężny, aby obsługiwać treści multimedialne.  

W 1998 roku Flash miał bardzo mocną pozycję w Internecie. Strony internetowe faktycznie nie mogły się bez niego obejść, jeśli chciały przekazywać treści multimedialne. Flash zyskiwał popularność wśród informatyków i kreatywnych artystów. Każdy widział w nim inne zalety dla swojego zawodu i sposób, dzięki któremu rozwija się nowe medium.

Zalety programu Flash

Kluczowym elementem programu Flash była jego wszechstronność. Oprócz łatwych w użyciu narzędzi potrafił on również łączyć treści multimedialne z interaktywnością. Flash mógł dwukierunkowo przesyłać wideo i audio. Bardzo ważną zaletą produktu była również łatwość używania programu. Praktycznie każdy, kto umiał obsługiwać komputer, mógł sobie zainstalować program Flash na komputerze. Z niewielką wiedzą o programowaniu można było wtedy łatwo opanować program i zastosowywać go w codziennym życiu

Co więcej, podczas przesyłania danych multimedialnych Flash zapisywał spora część danych. Wcześniejsze technologie nie potrafiły szybko załadować danych multimedialnych i tym samym spowalniały pracę witryn internetowych, a prędkość Internetu była już wtedy wysoka. Flash to było najlepsze rozwiązanie, które pozwalało łatwo i szybko akceptować treści, a także udostępniać je przed online strony internetowe. Z czasem oczywiście wprowadzono zmiany do programu, ulepszono ten odtwarzacz, dodano kilka funkcji.

Upadek programu Flash

Mimo swojej popularności i kilku aktualizacji Flash nie odpowiadał najnowszym technologiom, które w ostatniej dekadzie bardzo się rozwinęły. Mimo że Flash był wygodnym i łatwym programem do użytku na różnych platformach, miał on też wiele wad, które niemożliwie było naprawić.

Tak na przykład program Flash nie przewidywał optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, a każda taka aktualizacja przeglądarki spowalniała pracę Flash. Ponadto program nie miał żadnych właściwości SEO, co dzisiaj wydaje się absurdalne, bo przecież każdy chce pozycjonować swoją witrynę. Flash po prostu nie miał narzędzi, aby informować wyszukiwarki o zawartości treści na swojej stronie.

Kilka takich usterek doprowadziło do powstania nowych technologii i jedną z nich było HTML5, który dzisiaj wszyscy znamy i z którego korzystamy. Nowa technologia po prostu bardziej odpowiadała nowoczesnym wymaganiom technologicznym oraz wprowadziła kilka dodatkowych funkcji.

Oto, dlaczego technologia HTML5 była lepsza niż Flash:

  • wyższy poziom zabezpieczenia witryn internetowych;
  • program wymagał mniej miejsca;
  • zawsze można go było dopasować;
  • natychmiast odtwarzał filmy;
  • oferował więcej informacji wyszukiwarkom;
  • szybsze ładowanie.

Dlatego właśnie strony internetowe zaczęły przechodzić na HTML5. Kiedy w 2015 roku zmiany dokonały YouTube i Miniclip Games, Flash już prawie nie był wykorzystywany. W taki sposób HTML5 naturalnie wyparło Adobe Flash z rynku.

Dziedzictwo

Wtyczka Flash Player może już nie funkcjonować i być uważana za archaiczną, ale w rzeczywistości ona wciąż świetnie się sprawdza w niektórych zadaniach. Użyteczność Flash została zmniejszona, ale nadal pozostaje on popularnym narzędziem wśród animatorów.

Nie ma wątpliwości, jaką rolę odegrał Flash w tworzeniu Internetu. Był to jeden z pierwszych sposobów na udostępnienie mediów użytkownikom przez Internet. Flash w swoim czasie zmusił programistów do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób ludzie mogą wchodzić w interakcję z Internetem za pomocą multimediów.

Ważnym osiągnięciem Flash jest też po prostu danie możliwości kreatywnym ludziom wejść do świata mediów interaktywnych w sieci. Flash wniósł do branży bardzo wiele, bez niego nie mielibyśmy dzisiejszej wersji Internetu.

Artykuł sponsorowany

Tags