Jak kupić tanio mieszkanie na przetargu od spółdzielni lub miasta?
Od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem kupna własnego mieszkania. Przeglądasz różne ogłoszenia, umieszczone na portalach, czy stronach agencji nieruchomości, śledzisz oferty prywatne. Niestety są nie na twoją kieszeń. Skorzystaj więc z innego rozwiązania i kup wymarzone lokum, biorąc udział w przetargach. Kto je organizuje? Jakie warunki trzeba spełniać, by wziąć w nich udział? Podpowiadamy, jak taniej kupić mieszkanie na przetargu od spółdzielni lub miasta.
Na czym polegają przetargi mieszkaniowe?
Przetargi mieszkaniowe to coraz bardziej popularna forma sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym. Polega na wystawieniu na sprzedaż lokalu mieszkalnego, często w sporo niższej cenie, niż rynkowa.
Kupującymi są przede wszystkim inwestorzy, którzy w okazyjnych cenach nabywają mieszkania, remontują, a następnie sprzedają z dużym zyskiem. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by z tej formy zakupu skorzystał również klient indywidualny. Wystarczy spełnić warunki, które są ustalane przez organizatora przetargu.
Kto organizuje przetargi?
Przetargi mieszkaniowe są organizowane na terenie całego kraju. Odpowiadają za nie właściciele nieruchomości wystawionych na sprzedaż, najczęściej gminy, urzędy miast, spółdzielnie mieszkaniowe bądź spółki Skarbu Państwa. Przedmiotem sprzedaży są często mieszkania wymagające generalnego remontu, za to w bardzo atrakcyjnej cenie.
Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach?
Informacje od przetargach, w zależności od tego, kto je organizuje, publikowane są w różnych miejscach, jak np. lokalna prasa, tablice ogłoszeniowe w miastach i gminach, czy też na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych. Niestety czasem ciężko dotrzeć do tego typu informacji i być na bieżąco ze wszystkimi organizowanymi licytacjami.
Warto wówczas skorzystać z aktualnej bazy przetargów i licytacji mieszkań na sprzedaż dostępnej na stronie Listaprzetargow.pl i mieć rękę na pulsie, by prawdziwa okazja nie przeszła koło nosa. Co więcej, dostępne są tam również informacje o aktualnych przetargach na sprzedaż działek, domów, garaży i lokali użytkowych. Dobrze więc zajrzeć na listę jak najszybciej, by spełnić marzenie o własnym mieszkaniu, bądź zaplanować nową, opłacalną inwestycję.
Dla kogo są przetargi mieszkaniowe?
To, dla kogo przeznaczony jest dany przetarg, zależy od jego rodzaju. Jeśli mamy do czynienia z przetargiem nieograniczonym, wówczas każdy może wziąć w nim udział. Z kolei przetargi ograniczone skierowane są już do określonej grupy osób (np. członków danej spółdzielni).
Wyróżniamy również przetargi ustne i pisemne. W pierwszym z nich to cena stanowi decydujące kryterium – wygrywa ten, kto podczas licytacji zaoferuje najwyższą cenę. W przetargu pisemnym oprócz kwoty, jaką zapłaci kupujący za nabytą nieruchomość lub działkę, ważne jest również to, w jaki sposób ją wykorzysta i zagospodaruje (zwłaszcza w przypadku lokali użytkowych). Swoje oświadczenie w tej sprawie składa pisemnie w zamkniętej kopercie, którą otwiera się dopiero w dniu przetargu.
Warunkiem wzięcia udziału w przetargu jest wpłacenie wadium, czyli odpowiedniej sumy pieniędzy, której wysokość zawsze zamieszczana jest w treści ogłoszenia. Najczęściej wynosi ona 10% ceny wywoławczej nieruchomości.
Po zakończonym przetargu wadium wpłacone przez osobę, która wygrała licytację, jest zaliczane na poczet kwoty zakupu, a innym uczestnikom zwracane. Jeśli natomiast kupujący nie dopłaci pozostałej kwoty, wówczas wadium przepada na rzecz organizatora przetargu.