Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny w Radomiu?

14 kwietnia 2021

Planujesz kupno mieszkania lub działki albo wybudowanie, bądź remont nieruchomości w Radomiu lub okolicach? W takim razie prawdopodobnie zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego w celu zapewnienia sobie finansowania przedsięwzięcia.

 

 

I tu pojawia się pytanie: jak wybrać najlepszą ofertę? Czy się kierować podczas ich przeglądania poszczególnych kredytów? Przeczytaj artykuł i pozyskaj wiedzę, dzięki której podejmiesz trafną decyzję!

Po kredyt tylko do banku

Kredyty hipoteczne to produkty regulowane przez prawo bankowe i oferowane wyłącznie przez banki, dlatego w celu pozyskania środków konieczna będzie wizyta w jednej z placówek w Radomiu. W odróżnieniu od pożyczek i kredytów gotówkowych hipoteczne nie są przyznawane przez Internet, a żeby otrzymać środki, trzeba osobiście udać się do banku i to nie jeden, a kilka czy nawet kilkanaście razy. Wynika to z rozległych formalności związanych z udzieleniem i realizacją kredytu hipotecznego.

Czym się kierować przy wyborze kredytu hipotecznego

Kredyty hipoteczne są szeroko dostępne w większości banków działających w Radomiu. Szczegóły wielu z nich sprawdzisz dzięki porównywarce internetowej dostępnej pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. W najpopularniejszych placówkach bez problemu otrzymasz ofertę spełniającą Twoje wymagania, jednak wybór nie może być przypadkowy i powinien uwzględniać kluczowe aspekty, które decydują o ocenie danego produktu i jego dopasowaniu do Twoich indywidualnych potrzeb, wymagań i możliwości. Jakie? O tym piszemy poniżej.

Koszty

Zaciągając kredyt hipoteczny, z pewnością chcesz zapłacić za niego jak najmniej, dlatego porównaj dostępne oferty pod kątem kosztów. Jak to zrobić? Zamiast sprawdzać osobno oprocentowanie, prowizję, ubezpieczenia i inne opłaty rzuć okiem na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, ponieważ w ramach jednego wskaźnika obejmuje on wszystkie koszty kredytu. Równie dobry ogląd na ich wysokość daje całkowity koszt kredytu wyrażony w złotówkach, na podstawie którego widzisz, jak dużo dopłacasz ponad wartość nieruchomości.

Wysokość dostępnej kwoty

Choć maksymalna dostępna w ramach kredytu hipotecznego kwota zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej, to warto wiedzieć, że banki obliczają ją na różne sposoby, co znaczy, że w poszczególnych placówkach jej wysokość będzie inna. Podczas  gdy jeden bank zaproponuje Ci maksymalnie np. 200 000 zł, w innym dostępna kwota wyniesie 250 000 zł, a w kolejnym 300 000 zł. Dlatego warto sprawdzić wysokość dostępnej sumy kredytowej w różnych bankach w Radomiu, tak aby mieć pewność, że wybrana oferta pozwoli na sfinansowanie zakupu lub remontu nieruchomości.

Wymagany wkład własny

Zgodnie z rekomendacjami wydawanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego, banki w Polsce co do zasady żądają wniesienia wkładu własnego na zakup nieruchomości, który odpowiada 20% jej wartości. Dla niektórych osób to jednak zbyt dużo – jeżeli również dla Ciebie jest to kwota ponad finansowe możliwości, rozejrzyj się za ofertą umożliwiającą wniesienie wkładu własnego na niższym poziomie 10%. Jednocześnie pamiętaj, że takie kredyty są nieco droższe niż w przypadku wkładu własnego o wysokości 20%.

Dodatkowe produkty

Wiele banków oferuje atrakcyjne warunki finansowe kredytu, ale pod warunkiem skorzystania z dodatkowych produktów. Jeżeli zastanawiasz się nad podobną ofertą, dokładnie sprawdź koszty i specyfikę tych produktów. Jeśli obejmują one wymóg korzystania z karty debetowej, niezbędne informacje na jej temat znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jak-dziala-karta-debetowa/.

Tags