Jak wybrać praktyczny obrus do jadalni?

26 stycznia 2021

Obrus do jadalni musi ładnie wyglądać, bo estetyka podawania posiłków jest ważna. Musi też być praktyczny, czyli łatwy w utrzymaniu czystości, bo w końcu to obrus do jadalni, mocno narażony na plamy. Przy tym wszystkim powinien być trwały, odporny na blaknięcie i zniekształcenia. Podpowiadamy, jak znaleźć taki ideał.

 

 

Obrus do jadalni – jak ustalić rozmiar

Rozmiar obrusa jest ściśle powiązany z rozmiarem stołu. Zależność ta jest tak duża, że bardzo często konkretny bieżnik na stół pasuje tylko na jeden stół.

Przy wyborze obrusa trzeba pamiętać, że:

– obrus musi przykrywać cały stół, nie może być tak, że fragmenty stołowego blatu będą wystawały, bo obrus okaże się zbyt krótki. To się niestety często zdarza przy długich stołach i jest bardzo poważnym wykroczeniem przeciwko jadalnemu savoir vivre’owi;

– obrus musi zwisać około 20 cm po bokach stołu. Zwis musi być równy ze wszystkich stron. Nie może być tak, że wzdłuż dłuższych boków obrus zwisa na ustalone 20 cm, ale już wzdłuż krótszych na 5 lub 30;

– zwisający obrus nie może leżeć na kolanach biesiadników. To kwestia czysto praktyczna, taki obrus łatwo byłoby przypadkowo pociągnąć.

Obrus do jadalni – jaką tkaninę wybrać

Tkanina na obrusy do jadalni musi być ładna, tak po prostu. Obrus jest doskonale widoczny na stole i przydałoby się, żeby cieszył oko.

Ponadto trzeba pamiętać, że obrus będzie często prany, dlatego warto poszukać tkaniny, która nie blaknie i nie odkształca się nawet po wielu praniach.

Pozostaje jeszcze kwestia czysto praktyczna: obrusy do jadalni są narażone na zaplamienia. Nie ma w tym nic dziwnego i dobrze jest przygotować się na to, kładąc na stole w jadalni obrus, który można prać w wysokich temperaturach i odplamiać.

Tkanina naturalna czy syntetyczna? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Wybór w dużej mierze zależy od tego, czego oczekujemy.

Najbardziej popularną z tkanin sztucznych jest poliester. To tania i łatwo dostępna tkanina. Niestety jej żywot jest krótkotrwały. Łatwo się mechaci, szczególnie przy praniu w wysokich temperaturach. Z kolei w tych niskich trudno ją skutecznie doprać.

Wśród tkanin naturalnych na uwagę zasługują dwie: bawełna i len.

Bawełniane obrusy są bardzo popularne, a więc i łatwo dostępne a przy okazji względnie tanie. Mają na pewno dłuższy żywot niż obrusy poliestrowe. Niestety po wielu praniach bledną. Stosunkowo łatwo je odkształcić, przez co rogi obrusa są nieestetycznie wyciągnięte.

Dużo lepiej sprawdza się len. To tkanina wręcz stworzona do tego, by szyć z niej obrusy. Len bardzo stylowo prezentuje się na stole, już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia ze szlachetnym włóknem. Ponadto len spełnia wszystkie pokładane w nim nadzieje: nie blednie, nie odkształca się, można go prać w wysokich temperaturach. Obrusy lniane są droższe od bawełnianych, ale to wydatek na lata.

Kusząco brzmi kupno obrusu jedwabnego. Jednak trzeba pamiętać, że takie obrusy można prać tylko w niskich temperaturach, co może utrudnić usuwanie plam. Ponadto jedwab jest tkaniną, która bardzo łatwo się gniecie. Jedwabny obrus niewątpliwie pięknie zaprezentuje się na stole, jednak jest mało prawdopodobne, że posłuży nam tak długo, jak lniany.

Obrus do jadalni a styl wnętrza

Wybierając obrus do jadalni, nie można zapomnieć o jego wyglądzie. Powinien pasować do stylu jadalni, jej kolorystyki i motywów dekoracyjnych.

Biały obrus teoretycznie sprawdzi się w każdym wnętrzu, jednak nie będzie dobrze, gdy będzie on jedynym białym akcentem w kolorowej jadalni. Przy ustalaniu koloru można zwrócić uwagę na firany lub zasłony zaciemniające, ich kolor i wzór, kolor poduszek, narzuty na kanapę lub dekoracyjnej ceramiki.

We wnętrzach klasycznych nie kładzie się obrusów ze sztucznych tkanin. Natomiast w nowoczesnych można położyć nie tylko obrusy z poliestru, ale też te z lnu lub bawełny.

Tags