Już niebawem rozpocznie się budowa nowego Szpitalnego Odziału Ratunkowego przy RSS. Przetarg ma być ogłoszony w sierpniu

20 lipca 2023

„Udało się”, „Mamy to”. „Inwestycja dekady” – władze miasta i pracownicy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego cieszą się, że dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa będzie możliwa rozbudowa SOR-u. Na początku sierpnia ma być ogłoszony przetarg na realizację obiektu. Powinien być gotowy na początku 2025 r.

 

Prezydent zapowiedział budowę nowego SOR-u (fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

 

Prezydent Radosław Witkowski uważa, że pandemia obnażyła braki w systemie ochrony zdrowia. - My w Radomiu, gdzie są dwa szpitale, wyjątkowo dotkliwie odczuliśmy problemy związane z infrastrukturą. Właśnie w takich krytycznych momentach to widać. Nie  możemy przecież wykluczyć, że taka sytuacja nie powtórzy się - podkreśla. Obiecał - przypomina, że zrobi wszystko, aby być przygotowanym na takie historie. - Jednym z elementów tego lepszego standardu, gdy chodzi o radomski system ochrony zdrowia jest na pewno nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy dla RSS - tłumaczy.

SOR przy RSS funkcjonuje od 2001 r. i nie spełnia wszystkich norm, które narzuca Ministerstwo Zdrowia, dlatego miasto rok temu złożyło wniosek do premiera o przyznanie dodatkowych pieniędzy: 35 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. W ubiegłym tygodniu przyszła dobra wiadomość, że te pieniądze dla Radomia są. RSS jest gotowy na budowę: ma dokumentację, pozwolenie na budowę. Finansowanie - oprócz rządowego - ma zapisane  jako wkład własny w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Komfort i bezpieczeństwo

- Udało się nam. Nowy SOR to przede wszystkim lepsze warunki pracy dla personelu medycznego. To lepsze warunki dla pacjentów, którym tutaj będzie udzielana pomoc, gdzie ratowane jest ich zdrowie i życie. To komfort i ich bezpieczeństwo - zapewnia wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

Przebudowa pozwoli na wydzielenie stref dla pacjentów, którzy trafią tu z karetki i dla tych, którzy będą zgłaszali się samodzielnie. Będą osobne ciągi komunikacyjne, a także izolatki dla pacjentów z podejrzeniem choroby zakaźnej. To także nowe gabinety dla nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Rozbudowany SOR będzie posiadał pracownię diagnostyki obrazowej wyposażoną w tomograf komputerowy, aparat RTG i ultrasonograf. Projekt przewiduje także montaż wszelkich niezbędnych systemów dekontaminacji, dezynfekcji i jonizacji. SOR będzie przygotowany na przyjęcie 70 tys. pacjentów rocznie.

150 osób dziennie

SOR w RSS to najbardziej obciążony tego typu oddział w Polsce, średnio zgłasza się nań 150 osób dziennie. - Dziś nie jesteśmy w stanie stworzyć godnych warunków dla pacjentów. Musimy im ulżyć w cierpieniu, zgłaszanie się na SOR nie jest najprzyjemniejszą rzeczą dla nikogo, a dla chorego tym bardziej - zaznacza zastępca dyrektora RSS Beata Iwańska.

 - Mogę powiedzieć w imieniu własnym i zespołu: "mamy to". Projekt, który zakłada zmiany konieczne, zaczynają się realizować. Jesteśmy przygotowani na zmiany, które niosą komfort dla pacjenta, który jest dla nas absolutnie priorytetowym. To godne warunki, bezpieczeństwo, jak również znaczna poprawa warunków pracy dla naszego personelu - mówi Urszula Wierzbicka, naczelna pielęgniarka SOR.

Budowa w etapach

Projekt zakłada dobudowanie nowej części SOR po wschodniej stronie obecnego budynku. Powierzchnia oddziału zwiększy się obecnych 1,5 tys. do 2,3 tys. m kw.

Budowa SOR-u będzie odbywała się etapami. - Najpierw do istniejącego budynku zostanie dostawiona część nowa. W drugim etapie zostanie postawiony kontenerowy, specjalnie do tego celu zamówiony. W kolejnej fazie to, co dzisiaj  znajduje się w obecnym SOR-rze zostanie przeniesione do nowego. Trzeci etap  to wyburzenie starego budynku, w miejsce którego powstanie nowy, o nieco większej kubaturze. Gdy zostanie skończony, przenosimy SOR, który będzie już się mieścił w dwóch budynkach, likwidujemy kontenery i z tamtej strony budujemy podjazd dla karetek - opisuje wicedyrektor RSS Jerzy Zawodnik.

Bożena Dobrzyńska

Tags