Kasztany dawno już kwitną. Maturzyści zmagają się z tematem buntu i relacjami międzyludzkimi w literaturze

7 maja 2024

Egzaminem pisemnym z języka polskiego (na poziomie podstawowym) w liceach ogólnokształcących i technikach rozpoczynają się matury. Zmagania młodzieży z kolejnymi przedmiotami, wraz ze sprawdzianami ustnymi, potrwają aż do 25 maja. Są pierwsze przecieki tematów.

 

Maturzyści w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego (fot. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

W samym Radomiu do matury podejdzie 2 tys. 617 abiturientów szkół ponadpodstawowych, a w całym regionie radomskim niespełna 5 tys.

Tradycyjnie przed egzaminem z języka polskiego na tzw. giełdzie i głównie w internecie pojawiają się, prawdziwe lub tylko domniemane przecieki dotyczące tematów wypracowania, które jest jedną z części składowej matury i jest najwyżej punktowane podczas oceny pracy. Przypuszczenia, jaki autor, jaka lektura będzie dominować można snuć po ilości fraz wpisywanych przed egzaminem w wyszukiwarce Google. Tu pojawiało się "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza i "Lalka" Bolesława Prusa.

Bunt i relacje międzyludzkie

A jak jest w rzeczywistości? Według nieoficjalnych relacji dostępnych na platformie X (dawny Twitter) wynika, że w tegorocznym arkuszu maturalnym z języka polskiego znajdziemy motyw buntu i jego konsekwencji, a także relacji międzyludzkich, które kształtują człowieka. 

 



Temat 1. Bunt i jego konsekwencje dla człowieka. W pracy odwołaj się do:

  • lektury obowiązkowej - wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego
  • innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki
  • wybranych kontekstów

Temat 2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? W pracy odwołaj się do:

  • lektury obowiązkowej - wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego
  • innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki
  • wybranych kontekstów

Dzisiejszy egzamin, który rozpoczął się o godz. 9, trwa 240 minut. Jutro rano maturzyści zdają matematykę, a po południu część z nich języki regionalne (kaszubski, łemkowski) oraz łacinę.

Wyniki matur poznamy 9 lipca.

bdb

Tags