Koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. „Cztery pory roku” na flecie zamiast skrzypiec

20 października 2022

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 22 października o godz.18 na koncert „Pora na flet”. Solistą będzie Łukasz Długosz (flet), w programie m.in.: „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego oraz utwory okresu baroku, w tym dzieła Jana Sebastiana Bacha. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia!

 

Łukasz Długosz (fot. Materiały prasowe/ROK)

 

Tym razem pora na flet, a dokładnie na "Cztery pory roku" z udziałem tego niezwykłego instrumentu. Antonio Vivaldi pozostaje od lat najpopularniejszym kompozytorem epoki baroku, a jego najbardziej znanym i najpopularniejszym dziełem są wciąż koncerty skrzypcowe znane jako „Cztery pory roku”. Tym razem jednak usłyszymy legendarne "Pory..."Vivaldiego z fletem poprzecznym (zamiast skrzypiec) w roli głównej. Wirtuozowska partia skrzypiec na flecie? Wydawałoby się - niemożliwe! A jednak...

Z ROK wystąpi uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów Łukasz Długosz. Jest on również najliczniej uhonorowanym w historii polskim muzykiem grającym na tym instrumencie. Luksemburskie Pizzicato za płytę „Flute Stories” okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak w Paryżu,  Odense, Monachium oraz Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami.

 

Radomska Orkiestra Kameralna (fot. Materiały prasowe ROK)

 

Także dzieła Bacha

Podczas koncertu usłyszymy również utwory z okresu baroku, m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha. Jego najpopularniejsze dzieła to Koncerty brandenburskie. Kolejne pokolenia słuchaczy podziwiają w nich kunszt kompozytorski, jak również ich niezrównaną różnorodność i bogactwo inwencji. Powstawały w latach 1711–1720, a w 1721 r. zostały dedykowane Christianowi Ludwigowi, margrabiemu brandenburskiemu. Radomska Orkiestra Kameralna zaprezentuje III Koncert brandenburski G-dur, BVW 1048. Utwór wyjątkowy, wyróżniający się od pozostałych koncertów tym, że jako jedyny w tym cyklu został napisany wyłącznie na orkiestrę smyczkową.

- „Pora na flet” to koncert wyjątkowy. Zmierzyć się ze znanym utworem w innej odsłonie mogą tylko wybitni muzycy. I taki bez wątpienia będzie nasz koncert. Wybitny, ekscytujący i pełen nowych wrażeń! - zachęcają organizatorzy.

Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia. Szczegóły w Darmowych wejściówkach.

 

Tags