Kredyt na mieszkanie i akt własności. Co należy wiedzieć o umowie deweloperskiej?

11 lutego 2022

Mieszkania z rynku pierwotnego cechuje zarówno dostępność, jak i wysoki standard wykończenia oraz nowoczesny wygląd. Zakup takiego mieszkania wiąże się z długotrwałym procesem, który składa się w dużej mierze z czasochłonnej analizy własnych możliwości finansowych. Znalezienie odpowiedniego lokalu to jedynie początek.

 

 

W kolejnych krokach należy uwzględnić fakt, iż do takiego zakupu mogą nie wystarczyć oszczędności i konieczne będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Do tego dochodzi również kwestia wkładu własnego oraz innych wydatków. Co warto na ten temat wiedzieć?

Doradca kredytowy i umowa deweloperska

W celu określenia zdolności kredytowej oraz własnych możliwości finansowych warto udać się do doświadczonego doradcy kredytowego. Fachowiec po przeanalizowaniu sytuacji przyszłego kredytobiorcy będzie w stanie określić, czy posiada on zdolność do zaciągnięcia większego kredytu i czy jest możliwość do podjęcia dalszych kroków w kwestii zakupu wybranej nieruchomości.

Kiedy bank wyrazi zgodę na przyznanie kredytu, kolejnym krokiem będzie zarezerwowanie danego lokalu. W tym celu można skorzystać z dwóch opcji, jakimi są: umowa deweloperska i umowa rezerwacyjna. Nabywca, który jest pewien, że kupi dany lokal, podpisuje pierwszą z umów w formie aktu notarialnego. Warto tutaj wspomnieć o tym, że nie jest to jednoznaczne z otrzymaniem prawa własności. W razie, gdyby bank zdecydował się na podpisanie umowy deweloperskiej jeszcze przed przekazaniem kwoty kredytu, warto być przygotowanym finansowo.

Kiedy jednak bank nie zdecyduje się na kredyt i odmówi jego udzielenia, warto uzgodnić z deweloperem zapisy umowne. Umowa deweloperska z możliwością odstąpienia od zakupu nieruchomości z wyżej wymienionego powodu jest najlepszym wyjściem z tej sytuacji. Taką umowę warto również skonfrontować z adwokatem, w celu uniknięcia ewentualnych strat.

Finalizacja transakcji i akt własności

Kiedy już wszystkie formalności związane z podpisaniem umowy deweloperskiej zostały zrealizowane, można przystąpić do składania wniosku o kredyt hipoteczny. W tym celu konieczne będzie skompletowanie niezbędnych dokumentów dla banku. Jeżeli chodzi o zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, to poza samym wnioskiem, danymi wnioskodawców oraz dokumentem potwierdzającym tożsamość, banki mogą wymagać również innych dokumentów, takich jak:

  • numer księgi wieczystej,
  • dokument określający warunki transakcji – umowa deweloperska, przedwstępna lub rezerwacyjna,
  • dokumenty o dotychczasowych wpłatach na rzecz dewelopera,
  • pozwolenie na budowę,
  • zaświadczenie o samodzielności lokalu.

Po przyznaniu i akceptacji wniosku o kredyt hipoteczny można sfinalizować transakcję. W tym celu korzysta się najczęściej z pomocy notariusza, a w późniejszym czasie ustala się hipotekę w IV dziale Księgi Wieczystej na rzecz banku. To niezwykle ważne, aby taki wpis zrealizować, bo skutkuje on możliwością obniżenia oprocentowania kredytu, który jest z reguły wyższy, jeżeli się takiego wpisu nie zrobi.

Mimo iż zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym jest procesem niezwykle czasochłonnym, to może być on bezpieczny. Niemniej jednak warto wziąć pod lupę samą umowę deweloperską oraz wesprzeć się pomocą doświadczonego prawnika i pilnować wszelkich spraw i formalności związanych z inwestycją.

 

 

 

 

Tags