Kryzys zażegnany. Woda w Pionkach nadaje się do spożycia i innych codziennych potrzeb
Prawie tydzień większość mieszkańców Pionek nie miała dostępu do bieżącej wody, po tym jak Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu stwierdziła obecność groźnych bakterii w ujęciu Januszno. Dzisiaj władze miasta ogłosiły przywrócenie pełnej dostępności wody pitnej.
"Badania sanepidu potwierdziły, że woda z wodociągu Januszno jest już bezpieczna do spożycia, gotowania i innych codziennych potrzeb" - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Pionkach.
Jak pisaliśmy, 2 października radomski sanepid poinformował o skażeniu wody w wodociągu Januszno. W wyniku badań wykryto obecność bakterii z grupy coli oraz enterokoków. Miasto powołało sztab kryzysowy i zaopatrywało mieszkańców w wodę butelkowaną.
- Ostatecznie, 7 października sanepid potwierdził, że woda jest bezpieczna do użytku, a ponownie pobrane próbki okazały się czyste. Dzięki zwiększonemu chlorowaniu i przepłukiwaniu sieci wodociągowej przywróciliśmy pełną jakość wody – zapewnia Paweł Dąbrowski, prezes Przedsiębiorstwa Wodno Kanalizacyjno Ciepłowniczego w Pionkach.
Wsparcie i solidarność
"Podczas kryzysu mieszkańcy Pionek wykazali ogromne wsparcie i solidarność, angażując się w pomoc najbardziej potrzebującym. Władze miasta dziękują za cierpliwość oraz zrozumienie i podkreślają, że dzięki mobilizacji OSP, wolontariuszy, harcerzy i mieszkańców, udało się skutecznie zażegnać problem, zapewniając bezpieczeństwo i komfort wszystkim obywatelom' - czytamy w komunikacie UM w Pionkach.
- Wiem, że te pięć dni były bardzo trudne dla wszystkich mieszkańców Pionek. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, by mieszkańcy Pionek mogli wrócić do normalności – mówi Łukasz Miśkiewicz, burmistrz Pionek. - Będziemy wyciągać wnioski z tej sytuacji, aby w przyszłości jeszcze skutecznej radzić sobie z podobnymi wyzwaniami – podkreśla Miśkiewicz.
Ponad 130 tys. litrów wody
W ciągu ostatnich dni Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze oraz Urząd Miasta rozdysponowały z 21 transportów 27 tys. butelek wody, co dało 135 tys. l. Uruchomiono także trzy punkty poboru wody, które zaopatrywały mieszkańców w wodę z bezpiecznego ujęcia. Wolontariusze odegrali kluczową rolę, dostarczając wodę do pięciu wyznaczonych punktów oraz bezpośrednio pod drzwi osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Szczególną troską objęto osoby starsze i potrzebujące, którym wodę dostarczano na wskazane adresy przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
kat, bdb