Kusoki z Wiru koło Potworowa na koniec karnawału. Na wydarzenie zaprasza Radomska Szkoła Tradycji

3 marca 2025

Jutro, 4 marca to ostatni dzień karnawału. W Radomiu i regionie kojarzy się głównie z corocznym widowiskiem „Ścięcie Śmierci” w Jedlińsku, ale okazuje się, że tradycyjne Kusoki zawitają również do samego miasta.

 

fot. Radomska Szkoła Tradycji

 

Radom nawiedzą tradycyjne Kusoki, czyli karnawałowi przebierańcy. Będzie to grupa z Wiru koło Potworowa, zwana tam Misiarzami. Jutro w godz. 13-17 przebierańcy przejdą przez centrum Radomia, a o godz. 18 rozpocznie się - trwająca do północy -  zabawa ostatkowa z muzyką na żywo. Organizatorzy zapraszają do siedziby Radomskiego Domu Tańca przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4 - zaułek "Uliczka Dobrego Smaku" (drugi budynek po lewej stronie, II piętro). 

Zwyczaj chodzenia z Kusokami na styku karnawału i wielkiego postu swoją genezą sięga czasów prasłowiańskich. Współcześnie w Radomskim tradycja ta zachowała się tylko we wsi Wir w gminie Potworów, w powiecie przysuskim. - To unikalne zjawisko nie tylko nie jest znane publice ogólnopolskiej, ale nawet ogółowi mieszkańców regionu radomskiego i Radomia. Jako środowisko Radomskiej Szkoły Tradycji chcielibyśmy to zmienić organizując pochód kusoków w centrum Radomia - zachęca Czesław Pióro.

Kusoki to grupa przebierańców, którzy nawiedzają domostwa z muzyką i psotami w ostatni dzień karnawału, tzw. kusy wtorek. Występują takie postacie, jak niedźwiedź w wykonanym ze słomy lub włochatym przebraniu, oraz baba, dziad, Cyganka, Żyd, śmierć, diabeł, panek, młoda para i oczywiście muzykanci.

Karnawałowi przebierańcy pojawią się w centrum Radomia na trasie od Rynku do pl. Corraziego i będą wędrować po deptaku i dochodzących ulicach. W kilku lokalizacjach przedstawią rotacyjnie scenki rodzajowe z akompaniamentem muzycznym. Kusoki będą też wpadać do niektórych lokali usługowych i instytucji kultury. - Zajrzymy też do urzędu miasta. Potem wszystkie grupy stworzą wspólnie jeden duży korowód i pójdą do Radomskiego Domu Tańca - zapowiada Pióro.

- Do udziału zaprosiliśmy rdzennych kusoków z Wiru koło Potworowa i grupę muzykantów wykonujących muzykę tradycyjną regionu radomskiego oraz osoby z naszego środowiska - wyjaśnia organizator wydarzenia.

 

Tags