Kwesta przez trzy dni

9 listopada 2007
Trzy dni będzie w tym roku trwała kwesta na ratowanie grobowców na radomskiej nekropolii przy ul. Limanowskiego. Akcję organizuje Społeczny Komiet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Zbiórka odbędzie sie także na ewangelickiej nekropolii. Tak kwestowano w ubiegłym roku

1 listopada wolontariusze będą zbierać pieniądze od godz. 9 do 16, 2 i 3 listopada - od 10 do 16. - Kwestujemy na renowację pomników zarówno z piaskowca, których odnowienie jest znacznie tańsze, jak i na grobowce żeliwne - informuje Barbara Pikiewicz z komitetu.

Do tej pory za pieniądze od radomian udało się odrestaurować pomniki rodziny Twardzickich i Kociubskich oraz postument, na którym stoi Anioł Ciszy. - Ogrodzenie pomnika zżarła rdza, był też obrośnięty mchem. Teraz po zabiegach pielęgnacyjnych prezentuje się o wiele lepiej, tym bardziej, że został dodatkowo podświetlony - mówi B. Pikiewicz.

Cały czas zbierane są też fundusze na odnowienie grobowca Marianny Pentz, który był najbardziej zniszczony. - Jeśli radomianie będą tak hojni jak dotychczas, być może uda nam sie skończyć prace w przyszłym roku - ma nadzieję Pikiewicz.

W tym roku grono zbierających pieniądze wolontariuszy mają zasilić m.in. władze miasta i znany parodysta Waldemar Ochnia.

Na Cmentarzu Ewangelickim (róg ul. Kileckiej i Wolanowskiej) 1 i 2 listopada w godz. 9-18 kwestować będą uczniowie "ekonomika".