Lotnisko w Radomiu. Prezes PPL: Prowadzimy rozmowy z touroperatorami i przewoźnikami

13 września 2021

 – Trwają rozmowy zarówno z touroperatorami, jak i przewoźnikami. Mamy też kilka listów intencyjnych.  Jestem ostrożnym optymistą. Jest lepiej niż się spodziewałem – tak prezes Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze ocenia szanse radomskiego lotniska na uruchomienie regularnych lotów.

 

Pas startowy został wydłużony i przebudowany (fot. PPL)

 

W rozmowie z portalem Ryneklotniczy.pl Stanisław Stanisław Wojtera zapewnia, że rozmowy są zaawansowane, ale o szczegółach nie chce teraz mówić i prosi, by dać PPL czas, te około półtora roku, które zostały do otwarcia lotniska na Sadkowie. Szef PPL przyznaje jednocześnie, że "Radom rzeczywiście ma trudną sytuację komunikacyjną i wizerunkową ze względów historycznych, ale postaramy się sprawić, żeby pasażerowie polubili ten port i chętnie z niego latali. Nad tym pracują najlepsi fachowcy w Polsce".

Dziennikarze dopytywali też o współistnienie i konkurencję dwóch lotnisk niskokosztowych: Modlina i Radomia. - To drugie, kiedy zostanie otwarte będzie walczyć o tych samych pasażerów i prawdopodobnie o tych samych przewoźników, niskokosztowych i czarterowych. Czy to nie jest zagrożenie dla istnienia obu? - Na razie w Modlinie mamy jednego przewoźnika. Tutaj więc raczej nie mam mowy, żeby była konkurencja ze strony przewoźników, no bo w Modlinie jest ten jeden. A jeśli ten przewoźnik będzie chciał być również w Radomiu, to przecież nie ma szkody dla samego Radomia. Natomiast innych przewoźników jakoś w Modlinie nie ma, mimo że jeszcze nie ma i Radomia. Fakt powstania tego Radomia też nie sprawi, że Modlin na tym straci. To jest niespełna 150 km odległości, więc siła ciążenia tych lotnisk jest trochę inna. Komunikacyjnie też powiązane są z innymi regionami, a Warszawa jest tak dużym rynkiem, że zasili i Radom i Modlin - uważa Stanisław Wojtera.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, budowa lotniska w Radomiu idzie zgodnie z harmonogramem. Pas startowy został wydłużony i przebudowany, powstają liczne obiekty, w tym terminal pasażerski, płyty postojowe, drogi dojazdowe, parkingi, dworzec autobusowy. Ostatnio PPL ogłosił przetarg na logo radomskiego lotniska; od zainteresowanych udziałem oczekuje, że znak graficzny identyfikujący lotnisko będzie - jak zaznaczono w warunkach zamówienia - "wakacyjny, rodzinny, czarterowy".

bdb

Tags