• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Lotnisko w Radomiu. Wmurowano kamień węgielny pod budowę terminala

29 października 2020

Terminal pasażerski na radomskim lotnisku jest już wprawdzie budowany, ale dopiero dzisiaj wmurowano kamień węgielny pod obiekt. Podpisano też umowę na budowę dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska.

   

Liczba uczestników uroczystości, ze względów epidemicznych, była mocno ograniczona i odbyła się bez obecności mediów. Akt erekcyjny podpisali m.in. minister Marcin Horała, eurodeputowany Adam Bielan, poseł Marek Suski, Stanisław Wojtera, prezes PPL oraz przedstawiciele Mirbudu, firmy realizującej inwestycję.

- Nie można myśleć tylko chwilą bieżącą, trzeba planować strategicznie, na dekady i pokolenia. Aby przyszłość była lepsza, należy budować, tworzyć nowe rzeczy. Takie jak lotniska w Radomiu czy Centralny Port Komunikacyjny – podkreślił prezes PPL Stanisław Wojtera.

Najnowocześniejszy w kraju

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, terminal będzie miał powierzchnię 30 tys. m.kw., znajdzie się tam 30 stanowisk check-in, 9 - kontroli bezpieczeństwa, po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w budynku będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. Znajdzie się tam także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.

Jak zapewnia inwestor, będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Terminal ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do 9 mln pasażerów. Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia: loty czarterowe i niskokosztowe, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba szybko rośnie.

Drogi i płyty za 16 miesięcy

Prezes Wojtera podpisał też umowę na budowę dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska. Przetarg wygrała Korporacja Budowlana DORACO.

- Przed nami kolejna interesująca realizacja, rozbudowa Portu Lotniczego w Radomiu. W portfolio DORACO to już kolejne lotnisko, dlatego jestem spokojny o sprawną realizację tego projektu. Jako generalny wykonawca dołożymy wszelkich starań, aby za 16 miesięcy oddać drogi kołowania i płyty postojowe do użytkowania przez port - zapewnił Karol Zduńczyk, prezes DORACO.

W przetargu na realizację tego zadania wpłynęło pięć ofert. Kwota najkorzystniejszej oferty po aukcji elektronicznej wyniosła 24,6 mln zł.

Do dziś PPL podpisało osiem umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę około 480 mln zł.

bdb,kat

Fot. PPL
Tags