Majówka (długa) rozpoczęta. Jak spędzić wolny czas nie wyjeżdżając daleko?

28 kwietnia 2023

Ilość wolnych dni na początku mają sprawia, że jeśli weźmiemy dodatkowo urlop w pracy, majówka naprawdę może się przedłużyć. Co robić z wolnym czasem, jeśli nie wyjeżdżamy z Radomia na dłuższy wypoczynek? Można go spędzić na łonie natury, albo… kultury. Czasem da się pogodzić jedno z drugim.

 

Skansen zaprasza na majówkę pod znakiem konia

 

Muzeum im. Jaka Kochanowskiego w Czarnolesie rozpoczyna majowy weekend w niedzielę, 30 kwietnia dwoma niezwykłymi wydarzeniami: o godz. 15 zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Martą Wiśniewską i Małgorzatą Osowiecką, laureatkami I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "debiutJana", a dwie godziny później na koncert Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego.

Katarzyna Marta Wiśniewska (vel. Kate Prozac, urodzona w Radomiu w 1984 r). Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Łódzkim; w latach 2010-2016 dziennikarka radomskiego oddziału „Gazety Wyborczej"; od 2017 r. pracuje jako specjalistka ds. promocji i kontaktów z mediami w MOK Amfiteatr w Radomiu. Publikuje wiersze w czasopismach, laureatka i finalistka kilkunastu ogólnopolskich konkursów poetyckich.

Małgorzata Osowiecka (urodzona w 1990 r.) – poetka, psycholożka, wykładowczyni. Mieszka w Sopocie. Publikowała wiersze w w wielu czasopisamch, a teksty publicystyczne w Polityce oraz Newsweeku. Laureatka konkursów poetyckich.. W 2021 roku nominowana do Nagrody Głównej w konkursie im. Jacka Bierezina. W 2022 r. finalistka projektu „Pierwsza książka wierszem" Biura Literackiego.

Program koncertu Doroty Miskiewicz i Marka Napiórkowskiego obejmuje najbardziej znane utwory z solowych płyt Doroty Miśkiewicz, perły polskiej piosenki oraz standardy jazzowe w nowych interpretacjach.

Majówka w skansenie pod znakiem konia

W poniedziałek (1 maja) i we wtorek (2 maja) w Muzeum Wsi radomskiej zwiedzać będzie można wystawę „Koń w sztuce ludowej” oraz skorzystać z przejażdżki bryczką po skansenie. Dla najmłodszych atrakcją będzie spotkanie z kucykami z możliwością przejażdżki w siodle.

W środę 3 maja w godz. 10 - 18 odbędzie się piknik pt. „Koń użytkowy w tradycji polskiej”. To wydarzenie plenerowe prezentujące różne formy wykorzystania konia w życiu codziennym w Polsce na przestrzeni dziejów. Piknik rozpocznie poranek z kucykami, a o godz. 12 oficjalne otwarcie imprezy rozpocznie parada konnych pojazdów i kawalerii historycznej. W kolejnych punktach programu znajdą się m.in.: prace z użyciem konia gospodarskiego w polu i w zagrodzie, pokaz koni sportowych w skokach przez przeszkody, pokaz wyszkolenia kawalerii w mundurach historycznych z okresu Księstwa Warszawskiego i II Rzeczypospolitej, w tym artylerii konnej, a także zaprzęg straży ogniowej w akcji. Najmłodsi będą mieli okazję spróbować jazdy konnej na grzbiecie kucyka. Atrakcją będzie też możliwość objazdu po skansenie bryczką. W drugiej części wydarzenia odbędzie się konkurs w powożeniu zaprzęgami. Piknik zakończy szarża ułańska.  Pokazy dynamiczne i zawody będą się odbywać na polu pod wiatrakiem z Wierzbicy. Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawa pt.: „Koń w sztuce ludowej” prezentowana w spichlerzu z Wilkowa, a także pokazy rzemiosł.

Turniej rycerski na zamku

 

W Iłży obędzie się turniej rycerski

 

30 kwietnia i 1 maja odbędzie się największe widowisko historyczne w regionie, czyli Turniej Rycerski na Zamku w Iłży. Spektakularne widowisko z udziałem koni, rycerzy pieszych oraz artylerii.
W turniejowych szrankach będzie można zobaczyć bardzo mocne i dobre walki czołowych zawodników w Polsce. Podczas turnieju, oprócz walk i pokazów broni, będzie można zobaczyć pokazy ptaków drapieżnych, pokazy alchemika, nauczyć się władać średniowieczną bronią, wziąć udział w średniowiecznych konkursach i zabawach, warsztatach średniowiecznego rzemiosła..

Dokładny program oraz bilety na stronie www.zamek.ilza.pl i https://zamek.ilza.pl/.../juz-w-najblizszy-weekend-30.../

Ciuchcią do arboretum

 

Do Marcul jeździ wąskotorówka

 

Po trzyletniej przerwie zabytkowa kolej wąskotorowa wraca na właściwy tor, czyli trasę Marcule - Iłża. Pierwsze kursy ruszają już w niedzielę, 30 kwietnia. To niesamowita atrakcja dla całych rodzin, którą koniecznie trzeba wypróbować. Kolejka dociera do Nadleśnictwa Marcule, gdzie znajduje się największe w regionie arboretum oraz leśne zoo .

Sprawdźcie godziny odjazdu na stronie http://kolejka.ilza.pl

Tags