• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Marek Suski przewodniczącym Rady Programowej Polskiego Radia. W składzie także inni radomianie

24 lutego 2021

Poseł Marek Suski, lider radomskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, został przewodniczącym Rady Programowej Polskiego Radia. Oprócz niego w tym gremium zasiadają także inni radomianie: posłanka Anna Kwiecień, były prezes Portu Lotniczego Radom Tomasz Siwak i Jakub Kowalski – radny wojewódzki, ostatnio dyrektor gabinetu marszałka Senatu.

 

Marek Suski został przewodniczącym rady, Anna Kwiecień już zasiadała w niej (fot. archiwum)

 

Radę programową Polskiego radia Rada Mediów Narodowych powołała 9 lutego. W jej skład wszedł Marek Suski, a dzisiaj został wybrany na przewodniczącego.

Marek Suski jest posłem z okręgu radomskiego nieprzerwanie od 2001 roku. W latach 2017–2019 był szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. Jest absolwentem Pomaturalnego Studium Zawodowego Technik Teatralnych w Warszawie. Przez rok pracował w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następnie do początku lat 90. - w zakładzie rzemieślniczym. Od 1993 do 1996 kierował Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Tarczynie. W latach 1997–1999 był dyrektorem filii biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego w Radomiu, następnie pracował w spółce akcyjnej Srebrna. Jest jednym z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego należącym do tzw. zakonu, czyli założyciela poprzednika PIS - Porozumienia Centrum.

Nowym członkiem rady został też Tomasz Jan Siwak, radomianin, prawnik po Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej. W latach 2010–2015 był prezesem zarządu spółki Port Lotniczy Radom, odwołanym z tego stanowiska dopiero przez prezydent Radomia Witkowskiego z Platformy. W latach 2015–2017 był wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. W lipcu 2020 roku został powołany na stanowisko prezesa Enea Nowa Energia i równolegle od sierpnia 2020 roku wiceprezesa spółki Enea do spraw handlowych.

Z poprzedniego "rozdania" w nowym składzie rady pozostali: posłanka Anna Kwiecień i Jakub Kowalski, który jest radnym wojewódzkim, a wcześniej radnym miejskim) i dyrektorem gabinetu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Rada programowa to ciało doradcze Polskiego Radia. Zasiada w niej 15 osób – dziesięć wskazują ugrupowania parlamentarne, pięć wybiera Rada Mediów Narodowych. Kadencja trwa cztery lata.

kat, bdb