Marszałek da na lotnisko?

22 maja 2007
Miasto chce otrzymać od marszałka Mazowsza 12 mln 140 tys. zł na budowę lotniska na radomskim Sadkowie. Jak informuje prezydent Andrzej Kosztowniak, kwota ta wystarczyłaby na opracowanie dokumentacji technicznej inwestycji. Do lotniska droga daleka

 - Powołana przez miasto spółka Port Lotniczy Radom S.A. złożyła do sejmiku województwa mazowieckiego stosowny wniosek w tej sprawie. Marszałek ma do dyspozycji 100 mln zł rezerwy celowej z budżetu państwa właśnie na lotniska na Mazowszu. Powinniśmy z tych pieniędzy skorzystać – uważa prezydent.

Magistrat czeka również na decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie gruntów pod lotnisko. - Chodzi o 20 ha ziemi, które znajduje się teraz w gestii Agencji Mienia Wojskowego - wyjaśnia Andrzej Kosztowniak. - Są dwa rozwiązania; albo agencja przekaże nam grunty w dzierżawę, albo wejdzie z miastem w spółkę.

Na tym terenie właśnie miałaby powstać infrastruktura lotniska: terminal, drogi dojazdowe, parking, obiekty dla służb ratowniczych.

Oczywiście, to dopiero początek na długiej drodze do budowy lotniska cywilnego na Sadkowie. Sam projekt ma kosztować około 370 mln zł, budowa - kolejnych 300 mln zł.