Matura 2023. Język polski nie będzie najtrudniejszym egzaminem w tym roku
Nowe zasady dotyczące języka polskiego to główny problem maturzystów, którzy przystąpili dzisiaj do zdawania do najważniejszego egzaminu w życiu. Chociaż nie te korekty spędzały zapewne sen z głowy młodzieży. W tym roku sprawdzian ma być łatwiejszy, na dodatek przeznaczono na niego więcej czasu.
Dywagacje: "Lalka" , Mickiewicz, czy Szymborska podczas matury 2023 nie mają sensu. Wymagania maturalne z języka ojczystego zostały bowiem obniżone i Centralna Komisja Egzaminacyjna postanowiła nie wskazywać w tematach na poziomie podstawowym żadnej lektury. W zagadnieniach został uwypuklony tylko problem, np. „Różne postawy ludzi wobec własnych błędów” (tak było podczas egzaminu próbnego w grudniu 2022, temat 1) lub „Poświęcenie się dla idei a szczęście osobiste” (temat 2). Tak nie było od ponad 20 lat, czyli od początku wprowadzania matury zewnętrznej.
Znasz cytaty? Dobrze
Na poziomie podstawowym z języka polskiego zdający muszą też rozwiązać test historycznoliteracki. >I znowu nie ma sensu pytać, co będzie. Pytania dotyczą po kolei prawie wszystkich epok, jednak nie będą to prawdziwe pytania ze znajomości kanonu, tylko pozorne. W arkuszu znajdą się bowiem fragmenty lektur, a maturzysta będzie musiał jedynie wykazać się zrozumieniem cytatów. Od wielkiego dzwonu zostanie poproszony o podanie czegoś z treści dużej lektury, np. o jakieś bohaterskie zachowanie Kmicica z „Potopu”< - pisze Dariusz Chętkowski na swoim blogu w Polityce.
Zmiana dotyczy również czasu na wykonanie zadań. Teraz będzie wynosił 240 minut, podczas gdy na maturze 2022 uczniowie mieli 170 minut). Maturzysta dostał dwa arkusze; nr 1 to część testowa podzielona na zagadnienia o nazwie „Język polski w użyciu. Test” oraz „Test historycznoliteracki” (maksymalna liczba punktów za rozwiązanie tej części wynosi 25); w arkuszu nr 2 młodzież musi zmierzyć się z wypracowaniem, a więc stworzyć wypowiedź argumentacyjną, za którą można uzyskać 35 punktów. Również będzie ono wyglądało inaczej niż dotychczas - m.in. minimalny limit słów zwiększono z 250 do 300.
Uniknąć wybuchu (albo zgłoszenia)
W szkołach ponadgimnazjalnych, dla których miasto Radom jest organem prowadzącym, maturę zdaje w tym roku 2,5 tys. osób.
Zanim absolwenci zasiedli przy stolikach, szkoły sprawdzili... strażnicy miejscy i pracownicy ochrony ze specjalnie przeszkolonym psem do wykrywania materiałów wybuchowych. Prowadzili oni rozpoznanie pirotechniczne, którego celem było wyeliminowanie fałszywych alarmów bombowych, a co za tym idzie, ewakuacji szkół i przerwania matur.
Takie dmuchanie na zimne wynika z doświadczenia: w poprzednich latach do szkół docierały fałszywe informacje o podłożonych ładunkach wybuchowych.
Arkusz pytań i odpowiedzi matury 2023 z języka polskiego CKE opublikuje około godz. 14.
Jutro egzamin z języków obcych (angielski przed południem, inne po południu), a w poniedziałek matematyka.
bdb