Miejskie Błonia i „Manhattan” w finale konkursu. Głosować mogą nie tylko pionkowianie

18 kwietnia 2022

Dwa obiekty z Pionek znalazły się w finale XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Chodzi o park miejski Błonia i targowisko „Manhattan”. O tym, kto zwycięży rywalizację, decydują w głosowaniu internauci.

 

Park po modernizacji (fot. Materiały prasowe

 

Pionkowskie Błonia to jedna z inwestycji realizowanych w ramach projektu „Zielone Pionki- Zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w krajobrazie miejskim”. Celem projektu była poprawa jakości środowiska miejskiego prowadząca do poprawy jakości życia mieszkańców Pionek.

Błonia stały się jednym z pięciu zdegradowanych miejsc, w które tchnięto nowego ducha. Niegdyś teren ten był zubożały pod względem architektury oraz roślinności, nieużytkowany, a także sporadycznie wykorzystywany do organizacji lokalnych imprez plenerowych. Dzięki kilkumiesięcznej pracy miejsce to zmieniło się nie do poznania. Park stał się zieloną przystanią nie tylko dla mieszkańców, ale również pacjentów pobliskiego szpitala. Zasadzono łąki kwietne o powierzchni ponad 1, tys. m kw, blisko 100 drzew, 11 tys.920 krzewów i niespełna 18 tys. bylin i traw.

Zostały wykonane także mi.in. aleje spacerowe z ciągów pieszych z nawierzchni wodoprzepuszczalnej mającej pozytywny wpływ na środowisko, plac zabaw dla dzieci z naturalistycznym ogrodzeniem, murki gabionowe, drewniany taras, altanę z pawilonem gastronomicznym oraz toaletą, strefę streetworkout
Zamontowano ponadto: leżaki, ławki parkowe, stojaki na rowery, stoły piknikowe.

Głosować na Błonia można pod tym linkiem.

Handlują na "Manhattanie"

Targowisko miejskie zwane przez pionkowian "Manhattanem". Przebudowano je dzięki wsparciu samorządowi województwa mazowieckiego, który przeznaczył na ten cel ponad 2 mln zł.

W ramach inwestycji powstało nowoczesne targowisko miejskie. Stare, drewniane punkty handlowe zastąpiono 24 komfortowymi całorocznymi pawilonami handlowymi z płyty warstwowej. Nowy plac targowy został utwardzony, nawierzchnia targowiska została wykonana z betonowej kostki brukowej, a teren oświetlony oprawami LED. Na targowisku wykonana została ponadto sieć kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej, sieć elektroenergetyczna oraz instalacja fotowoltaiczna. Wybudowano także zadaszenie, pod którym znajdują się stoiska do sprzedaży koszyczkowej.

Głosować na targowisko można pod tym linkiem

Konkurs organizuje Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

kat

Tags