Minifestiwal Nauki. W programie warsztaty prowadzone przez „Kopernika” i wykład o triasowych gadach

30 września 2021

W sobotę, 2 października od godz.15 MOK „Amfiteatr” zaprasza na Minifestiwal Nauki. W programie warsztaty prowadzone przez Centrum Nauki Kopernik. Uczestnicy posłuchają wykładu o triasowych gadach ze Śląska, obejrzą interaktywny pokaz edukacyjny z robotami w roli głównej. Wstęp wolny.

 

fot. Materiały prasowe/MOK Amfiteatr

 

Centrum Nauki Kopernik zaprezentuje trzy warsztaty:, „Umysł przyłapany", „Kopernik na kółkach" oraz „Muzyka",

„Kopernik na kółkach" czyli mobilne stanowisko z doświadczeniami. Do niewielkiego wózka spakowano ponad 60 eksperymentów! Ciekawe, co znajdziemy w środku.

„Umysł przyłapany" to istna magia... W jaki sposób iluzjoniści wykorzystują niedoskonałości naszych zmysłów? Czy rytm wpływa na poczucie czasu? Jak specjaliści od reklamy stosują w praktyce wiedzę o funkcjonowaniu umysłu?

„Muzyka" Zastanawiacie się czym jest dźwięk dla fizyka i artysty? Może sprawdzaliście jak działa metronom? Na pewno wszystko może być instrumentem? Żadne z tych pytań nie pozostaną bez odpowiedzi.

Minifestiwal Nauki to również Robotrons – interaktywny pokaz na ekranach telefonów komórkowych. -  Razem z Kapitanem Mieciem będziemy bronić jego statku kosmicznego! Odbijemy planetę Ziemię, a także zapewnimy bezpieczeństwo cybernetyczne dla wszystkich stworzeń w całej galaktyce. Widzowie, razem z Transformerami wezmą udział w quizie wiedzy o kosmosie, będziemy odpierać ataki meteorytów w postaci wielkich balonów i walczyć z wirusem komputerowym. A to tylko część naszej historii... Szykuje się mnóstwo kreatywnej zabawy - zapewnia Patryk Wikaliński z Amfiteatru

Dla koneserów spotkań przygotowano wykład z prof. Tomaszem Suleją.

Dr hab. Tomasz Sulej z IP PAN – polski paleontolog specjalizujący się w badaniu ewolucji bazalnych archozaurów i płazów z grupy temnospondyli oraz paleontologii triasu. Organizował wykopaliska w Krasiejowie, skąd opisał pięć nowych gatunków dużych i małych kręgowców triasowych. Uczestniczył w wydobyciu i opisaniu szczątków olbrzymiego dicynodonta Lisowicia bojani i dużego teropoda smoka wawelskiego z Lisowic koło Lublińca. Odkrył nowe stanowisko w Porębie skąd opisał najstarszego żółwia (wspólnie z Tomaszem Szczygielskim), oraz w Woźnikach skąd opisał (wspólnie z zespołem) pierwsze cynodonty z Polski. W 2006 roku z Jerzym Dzikiem i Grzegorzem Niedźwiedzkim brał udział w wykopaliskach w górach Karatau w Kazachstanie, skąd wspólnie z nimi opisał późnojurajskie prapióro. Zorganizował duże wykopaliska w Rosji i ekspedycję na Grenlandię. Powadzi Klub małego paleontologa w Muzeum Ewolucji IP PAN, w latach 2010-2019 kierownik Muzeum Ewolucji.

Dwukrotny laureat nagrody Travelery Odkrycie Roku (ze współpracownikami), zwycięzca Famelab 2017, laureat nagrody Prezesa PAN za popularyzację nauki (ze współpracownikami). W 2019 roku otrzymał nagrodę naukową Prezesa PAN.

Program wydarzenia:

godz. 15-15.30 – pokaz „Muzyka" – Centrum Nauki Kopernik;

godz. 16-16.30 – pokaz „Umysł przyłapany" – Centrum Nauki Kopernik;

godz. 16.45-17.15 – animacja „Kopernik na kółkach" - Centrum Nauki Kopernik;

godz. 17.45-18.15 – pokaz „Muzyka" - Centrum Nauki Kopernik;

godz.18.5-19.15 – pokaz „Umysł przyłapany" - Centrum Nauki Kopernik;

godz.19.30-20 – animacja „Kopernik na kółkach" – - Centrum Nauki Kopernik;

godz.15:00-17.15 – Stoisko Muzeum Ewolucji – prof. Tomasz Sulej;

godz. 17.30-19.00 – wykład prof. Tomasza Suleja „Sensacyjne znaleziska triasowych płazów i gadów ze Śląska";

godz.19-20 – Robotrons – interaktywny spektakl edukacyjny - dla dzieci w wieku 4-12 lat.

Wszystkie wydarzenia odbędą się  w MOK „Amfiteatr" przy ul. Daszyńskiego 5.

 

 

 

 

Tags