Monumentalne rzeźby wyruszyły w rejs z Nowego Jorku do Polski! Zobaczymy je w Orońsku

6 lipca 2021

Cztery kontenery z monumentalnymi rzeźbami Ursuli von Rydingsvard wyruszyły w rejs z Nowego Jorku do Polski. Tym samym rozpoczęły się przygotowania do oficjalnego otwarcia wystawy artystki pt. „Tylko sztuka” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Całą operację poprzedziła wielomiesięczna, intensywna praca.

 

fot. Materiały prasowe/CRP Orońsko

 

Pokaz w Centrum Rzeźby Polskiej, obejmujący rzeźby wykonane z drewna cedrowego, zwierzęcych jelit, żywicy poliuretanowej, rysunki oraz instalację jest reprezentatywnym przekrojem twórczości Ursuli von Rydingsvard. Rzeźby zostaną zaprezentowane w Muzeum Rzeźby Współczesnej, Galerii Oranżeria i wyjątkowej przestrzeni parkowej, gdzie można będzie oglądać prace "Pierwsza", "Scratch" i "Elegantka". Wystawa Ursuli von Rydingsvard, artystki o polskich korzeniach, ale mieszkającej i tworzącej w Nowym Jorku, będzie prezentowana w CRP w Orońsku od 21 sierpnia do 26 października. Natomiast jesienią wystawa zostanie zaprezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie i Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Jedna z najbardziej znanych

Ursula von Rydingsvard jest jedną z najbardziej znanych artystek w Stanach Zjednoczonych. Jej prace można spotkać w najważniejszych kolekcjach i miejscach sztuki, takich jak nowojorskie Museum of Modern Art, Metropolitan Museum of Art, Madison Museum of Contemporary Art w Wisconsin, National Gallery of Art w Waszyngtonie, San Francisco Museum of Modern Art, Whitney Museum of American Art, Park Rzeźby Storm King Art Center pod Nowym Jorkiem i wielu innych ważnych instytucjach kultury i nauki.

Przekracza kulturowe granice

W czasie swojej ponad czterdziestoletniej praktyki artystycznej Ursula von Rydingsvard zdobyła umiejętność przekraczania kulturowych granic, które obrazują jej rozwój intelektualny i psychologiczny. Jest jedną z nielicznych rzeźbiarek na świecie operujących w sposób wyjątkowy monumentalną formą, łącząc precyzję i pracowitość przypominającą twórców średniowiecza z nowoczesną sztuką abstrakcyjną, której nadała własny niepowtarzalny charakter.

 

Tags