Można nawet baterie słoneczne
Miasto realizuje projekt usuwania azbestu z budynków w Radomiu. Teraz przyszedł czas na piece węglowe. Magistrat chce dofinansowywać ich wymianę. Skąd ten pomysł?
- Pomysł myślę, że z potrzeby. Mamy bardzo zanieczyszczone powietrze w w wyniku spalania, paliw głównie samochodowych. Drugie najważniejsze zanieczyszczenie to są piece węglowe, których mamy w mieście bardzo dużo, bo ponad 8 tys. To głównie te zanieczyszczenia powodują, że poziom tzw. zanieczyszczeń niskich jest w niektórych dzielnicach przekroczony.
O których miejscach mówimy? To jest głównie centrum miasta?
- Jest to cała dzielnica Kaptur, gdzie jest bardzo wysokie stężenie zanieczyszczeń. Tam sa gęsto od domków jednorodzinnych.. Ponadto część Plant i Glinice.
Pani dyrektor, jeżeli nie piec węglowy to co w zamian? Proponujecie podłączenie do sieci, czy wymianę pieca na jeszcze inną formę ogrzewania?
- Jest kilka rozwiązań, które mają charakter ekologiczny. Zasadniczym jest węzeł cieplny, czyli sieć centralnego ogrzewania. Jest to jedno źródło emisyjne w ciepłowni, a my korzystamy tak naprawdę ekologicznie już z tego źródła. Poza tym masę innych rozwiązań ekologicznych m.in. piece, kotły olejowe, przyłącza sieci elektrycznej, gazowej, węzły wodne. Jest tych rozwiązań około 10 i my takie zakładamy. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany konkretnym węzłem, czy konkretnym rozwiązaniem, również otrzyma dofinansowanie.
Od czego zależy na co mamy wymienić ten piec węglowy, bo mieszkańcy Radomia mogą skorzystać nie tylko z dofinansowania, ale także z pomocy specjalistów?
- Tak, w programie zakłada się przede wszystkim pomoc specjalistów. Będziemy wybierać operatora, będzie to firma która przede wszystkim będzie służyła nie tylko doradztwem, ale pomoże rozliczyć, wykona odbiór techniczny itp. az do rozliczenia całkowitego danej inwestycji.
Czyli co będzie brała pod uwagę?
- Przede wszystkim aspekty ekonomiczne. Chodzi o to, aby doradzić takie rozwiązanie, które będzie dla danej rodziny, dla danego domku najbardziej ekonomiczne, a potem tanie w utrzymaniu.
Na dofinansowanie mogą liczyć przede wszystkim radomianie z rejonów silnie zanieczyszczonych.
Ale nie tylko oni?
- W programie są te dzielnice, gdzie stężenie zanieczyszczeń mamy przekroczone, natomiast nie wykluczamy możliwości wspierania wszystkich mieszkańców pozostałych dzielnic. Różnica jest w dofinansowaniu. W tych dzielnicach, gdzie mamy przekroczenia dofinansowanie jest od 80 do 75 procent, natomiast w pozostałych - około 50 proc.
Osoby zainteresowane powinny po wszystkie informacje udawać się do wydziału środowiska. Czy już można składać formularze, wnioski? Czy na razie jeszcze czekamy?
- W tej chwili zapraszamy mieszkańców zainteresowanych taką wymianą w przyszłym roku, aby złożyli na razie ankiety. Chcemy się zorientować jakiego rodzaju źródło będą wybierać, z czego będą rezygnować i jaka będzie wysokość tej ewentualnej wymiany.
Pani dyrektor, niektórym się marzą baterie słoneczne. Czy taka forma dofinansowania do tak drogiej w sumie inwestycji, ale bardzo opłacalnej i bardzo ekologicznej też wchodzi w grę?
- Mamy już zainteresowanych mieszkańców, którzy chcą kompleksowo temat rozwiązywać. Chcą wykonać pełną termomodernizację, wyrzucić piec ze swojego domku i zrobić baterię na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.Takie kompleksowe rozwiązanie będzie priorytetem.
Czyli jest szansa?
- Jak najbardziej.
Ale czy mieszkańcy Radomia są w ogóle zainteresowani propozycjami miasta?
- W tej chwili jest jeszcze niewielkie zainteresowanie, liczymy, że ten program się rozwinie. W pierwszym roku zalożyliśmy wymianę 100 pieców, w następnym 200.
A jakie mają preferencje?
- Priorytetem jest tutaj dofinansowanie do centralnego ogrzewania, ale nie we wszystkich dzielnicach mamy główną sieć i to jest problem. Nie zawsze jest to możliwe technicznie. Mieszkańcy chcieliby do sieci, bo nie mają potem żadnych problemów, a okazuje że włączenie się do sieci wcale nie jest dużo droższe od korzystania z pieca węglowego. Natomiast inne źródła: gazowe, elektryczne są potem kosztowne w eksploatacji. Rozmawialiśmy z Radpecem i oni również chcą poczynić pewne inwestycje. W zależności od tego jakie będzie zainteresowanie w dzielnicach, Radpec jest otwarty, aby te główne rury tam podciągnąć.
Wszelkie informacje dotyczące pieców węglowych można już teraz uzyskać w wydziale ochrony środowiska. Zapraszamy na ul. Kilińskiego 30 pokój 310, mamy również pełną informację na stronie internetowej.
Rozmawiała: Agnieszka Wieczorek, Radio Rekord