Można rozbudowywać Szpitalny Oddział Ratunkowy. Miasto dostanie 35 mln z rezerwy celowej budżetu państwa

8 lipca 2023

Na tę decyzję czekały władze miasta miasta, pacjenci, wreszcie sam szpital i pracujący w nim medycy. Będą pieniądze na rozbudowę SOR-u w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Planowana inwestycja zostanie dofinansowana kwotą ponad 35 mln zł pochodzącą z rezerwy celowej budżetu państwa.

 

Wreszcie będzie rozbudowany

 

Wniosek o przyznanie tych pieniędzy miasto złożyło prawie rok temu. Teraz Ministerstwo Finansów poinformowało o pozytywnym jego rozpatrzeniu.

O potrzebie rozbudowy SOR w RSS mówi się od dawna, ale miasto nie było w stanie zrealizować tak dużej inwestycji z własnego budżetu. Stąd starania o zewnętrzne wsparcie projektu. Jak podało Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego, SOR przy ul. Kopernika w Radomiu jest najbardziej obciążonym tego rodzaju oddziałem w Polsce. Rocznie przyjmuje prawie 16 tys. pacjentów, co oznacza, że dziennie przyjeżdża tu 40 karetek. Ponadto jest za mały, wymaga również lepszego wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną.

Nie spełnia wymogów

Obecny  budynek Szpitalnego Oddziału Ratunkowego został oddany do użytku w 2001 r. i nie spełnia aktualnych wymogów określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia. Rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego znacznie poprawi dostęp do usług opieki zdrowotnej. Szpital posiada pełną wartą 44 mln zł dokumentację projektową i pozwolenie na budowę. - Planowane jest wydzielenie osobnych stref dla pacjentów przywożonych przez zespoły ratownictwa medycznego wymagających np. natychmiastowej terapii oraz dla osób zgłaszających się samodzielnie. Będą też osobne ciągi komunikacyjne i izolatki dla osób z podejrzeniem choroby zakaźnej - wyjaśnia prezydent Radosław Witkowski.


Rozbudowany SOR będzie posiadał pracownię diagnostyki obrazowej wyposażoną w tomograf komputerowy, aparat RTG i ultrasonograf. Zwiększy się też powierzchnia użytkowa, co umożliwi stworzenie nowych gabinetów umożliwiających prowadzenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zostały również zaprojektowane m.in. systemy wentylacji, automatycznej dekontaminacji, dezynfekcji i jonizacji.

Gotowy do końca 2025 r.?

- Bardzo się cieszę, że udało mi się zrealizować jedno z postawionych przede mną przez prezydenta Radosława Witkowski zadań. To bardzo ważna i potrzebna nam wszystkim inwestycja. Niebawem szpital będzie mógł ogłosić przetarg. Zakładamy, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2025 r. - zapowiada wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

Przypomnijmy: sprawa z dofinansowaniem rozbudowy SOR znacznie przyspieszyła po tym, jak Michalska-Wilk spotkała się z ministrem Grzegorzem Pudą, ministrem funduszy i polityki regionalnej, a ten - znowu szybko - zaakceptował wniosek miasta. W proces ten byli także zaangażowani posłowie PiS: Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak, którym to wiceprezydent dziękowała "za rozmowy, zrozumienie i zaangażowanie przy tym projekcie".

SOR w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym będzie przygotowany na przyjęcie 70 tys. pacjentów rocznie. W trakcie rozbudowy mają zostać zastosowane rozwiązania ograniczające zużycie energii. W planach jest – oprócz samej rozbudowy budynku SOR – zakup nowego wyposażenia.

bdb, kat

Tags