Muzeum Historii Radomia w „Gąsce” i „Esterce” połączy tradycję z nowoczesną formą

11 sierpnia 2021

Nowoczesne technologie i tradycyjne elementy ekspozycyjne – to będzie wyróżnik, a zarazem magnes dla odwiedzających nową, stałą ekspozycję w kamienicach Gąski i Esterki. Na zlecenie Muzeum im. Jacka Malczewskiego, przygotuje ją firma Group AV z Warszawy.

 

Umowę podpisali dyrektor Ruszczyk i prezes Sitko

 

Dziś dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Leszek Ruszczyk i Agata Sitko, prezes Group AV podpisali umowę na wykonanie ekspozycji w Muzeum Historii Radomia, która będzie się mieścić w świeżo wyremontowanych za pieniądze z budżetu województwa mazowieckiego kamienicach w Rynku. Teraz firmie, która wygrała przetarg, zapłaci około 8 mln zł.

Group AV zrealizowała już takie wystawy, jak m.in. w Muzeum Historii Żydów POLIN, Muzeum Miasta Łodzi, berlińskim oddziale Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Katyńskim w Warszawie czy Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze.

 - Ekspozycję tę będzie charakteryzowała innowacyjność, najnowsze technologie wykorzystywane do angażowania widza z treściami, które będą przekazywane. Wykorzystamy najnowsze zdobycze technologii: wirtualną rzeczywistość, projekcje interaktywne, aplikacje interaktywne. Widz będzie mógł zagłębić się w historię. Każdy pokój będzie miał swoją aranżację i tematykę. To pozwoli w sposób uporządkowany zapoznać się widzowi z historią – opisuje Tomasz Nogga z firmy Gruop AV.

Ścieżka zwiedzania będzie ułożona w sposób chronologiczny, przez wszystkie epoki, od grodziska na Piotrówce, czyli X wieku, do końca II wojny światowej. - Chcieliśmy w ten sposób to skonstruować, bo Radom wbrew pozorom oryginalnych rzeczy nie ma tak dużo, one się nie zachowały. Ale to, co się zachowało jest bardzo cenne i to pokażemy w oryginale. Będzie też dużo replik, rekonstrukcji medialnych, by działały na wyobraźnię - zapowiada Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Podkreśla, że budowa tego muzeum traktowana jest jako coś szerszego. - Jako budowa tożsamości radomian, ich dumy ze swojego miasta – mówi dyrektor Duszyk.

Ekspozycja stała Muzeum Historii Radomia powstanie do końca czerwca 2022 roku.

bdb

Tags