Nie wszyscy emeryci skorzystają z nowych tablic GUS

18 sierpnia 2021

Emeryci składają do Zakładu Usług Społecznych wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Większość z tych wniosków nie ma żadnych podstaw i poskutkuje odmową przeliczenia emerytury – podkreślają urzędnicy ZUS.

 

 

Przypominają, że przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Emeryturę można przeliczyć np., gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.

Nowe tablice GUS nie dla wszystkich emerytów!

Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur z tzw. nowego systemu. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń. 

- Chodzi o emerytury z nowego systemu dla osób, które przejdą na to świadczenie między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku. Dotyczy to również osób, które mają już przyznaną emeryturę, ale jej wypłata jest zawieszona z powodu dalszej pracy u dotychczasowego pracodawcy. Do wyliczenia ich świadczeń można zastosować aktualne tablice, pod warunkiem, że takie osoby zakończą zatrudnienie i złożą wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w okresie od kwietnia 2021 do marca 2022 r. - wyjaśnia Małgorzata Korba z ZUS.

Emeryci składają wnioski

W ostatnich dniach do ZUS wpływa jednak wiele wniosków o przeliczenia dotychczasowych emerytur w związku z nowymi tablicami od:

- niepracujących emerytów z tzw. starego systemu,

- niepracujących emerytów z tzw. nowego systemu, którzy już wcześniej skorzystali z obliczenia świadczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

Te osoby otrzymają odmowę przeliczenia, ponieważ w ich przypadku zastosowanie nowych tablic średniego dalszego trwania życia jest niemożliwe.

Więcej o możliwościach podwyższenia emerytury: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/przeliczanie-emerytur-i-rent.

 

 

Tags