Niedziela Palmowa w radomskim skansenie: warsztaty pisankowe, kiermasz wielknocny, widowisko folklorystyczne

30 marca 2023

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza 2 kwietnia na Niedzielę Palmową. W programie m.in. ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą pisankę wielkanocną, warsztaty pisania pisanek, widowisko w wykonaniu zespołu folklorystycznego ze Zwolenia. Wydarzenia zaplanowano w godz. 12.15 – 18.

fot. archiwum

 

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest w Kościele katolickim na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy na wiosenne święto Paschy. W Polsce nazywana jest Kwietną, Palmową lub Wierzbną. Rozpoczyna się nią Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc.

Program

godz. 12.15 - Ogłoszenie wyników konkursu pt. „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna” i wręczenie nagród laureatom - Kaplica z Rdzuchowa-Kolonii (wystawa pokonkursowa „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”).

godz. 12.45 - Formowanie procesji przed budynkiem Ekonomii Dworskiej z Wilkowa.

godz. 13.00 - Msza św. celebrowana przez ks. biskupa Marka Solarczyka w zabytkowym kościele św. Doroty z Wolanowa na terenie muzeum. Podczas uroczystej mszy diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wykonają Pasję.

godz. 11.30 – 17.00 - Warsztaty pisania pisanek metodą batikową, Ośrodek Edukacji Muzealnej.

godz. 15.00 – 16.00 - Widowisko „Wielka Niedziela” w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Piątkowy stok” ze Zwolenia - Dom Ludowy z Jedlni-Poświętnego.

Widowisko „Wielka Niedziela” przybliża zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi w regionie radomskim. Zespół Folklorystyczny "Piątkowy Stok" działa na terenie gminy Zwoleń od 2013 r. i ma na swoim koncie wiele sukcesów i dokonań. Jego członkowie zawsze chętnie włączają się w środowiskowe wydarzenia kulturalne, sportowe, a także charytatywne. Zespół dba o lokalną tożsamość i pielęgnuje regionalne zwyczaje i obrzędy, a przede wszystkim wspaniale promuje je poza granicami gminy. Godnie reprezentuje gminę Zwoleń na licznych konkursach, a także podczas uroczystości i wydarzeń cyklicznych.

godz. 10.00 – 18.00 - Wystawa „Portret zapomnianej prowincji kieleckiej. Pierściński, Buczkowski, Gajewski” – Stodoła sześcioboczna z Grójca.

– Wystawa pokonkursowa „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna” - Kaplica z Rdzuchowa-Kolonii.

– Kiermasz wielkanocny – spotkanie z twórcami ludowymi, którzy zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby, m.in. palmy, pisanki, koszyki, ceramikę - Zespół wiatraków.

Ekspozycja stała Muzeum Wsi Radomskiej uzupełniona zostanie o aranżacje świąteczne.

Tags