Niezwykły prezent na 100-lecie muzeum. Kolekcję Jacka Malczewskiego powiększył obraz warty 1,2 mln zł

11 października 2023

„Umywanie nóg”, dzieło Jacka Malczewskiego warte 1 mln 120 tys. zł trafiło do kolekcji tego artysty w muzeum jego imienia w Radomiu. To prezent od samorządu województwa mazowieckiego z okazji setnych urodzin instytucji. Można go oglądać na stałej wystawie prac patrona w siedzibie przy Rynku.

 

fot. Muzeum im. jacka Malczewskiego

 

Obraz pochodzi z 1887 roku. Przekazanie daru odbyło się e siedzibie "Malczewskiego" z udziałem wicemarszałków województwa mazowieckiego Rafała Rajkowskiego i Wiesława Raboszuka.

Trudno o lepszy prezent

- To pierwszy tych rozmiarów obraz naszego patrona. Mam nadzieję, że muzeum wzbogaci się o więcej takich prac i będziemy mieć już trzecie miejsce w kraju pod względem ilości dzieł mistrza - mówił dyrektor "Malczewskiego" Leszek Ruszczyk. Podkreślił, że powiększanie zbiorów jest wynika z dobrej współpracy muzeum z samorządem województwa mazowieckiego. - Dziękujemy za szczodrość całemu zarządowi - dodał.

Rafał Rajkowski przypomniał, że obchody jubileuszu Muzeum im. Jacka Malczewskiego miały mieć charakter wyjątkowy. - Zakładaliśmy więc, że w tym roku wydarzą się rzeczy spektakularne, wyjątkowe. I w przypadku tego podarowanego dzisiaj obrazu tak było. Pracownicy muzeum, panowie dyrektorzy przekonali zarząd województwa, że jest takie dzieło do kupienia, warte obecnie 1 mln 250 tys. zł. I to jest - mówię to z dumą - najdroższy obraz w instytucjach prowadzonych przez samorząd województwa.

Zastępca dyrektora muzeum zapewniał, że trudno sobie wyobrazić lepszy prezent na urodziny niż właśnie ten obraz. - Założyciel naszego muzeum, ks. Jan Wiśniewski na pewno byłby z nas dumny, że dbamy o to dziedzictwo - zapewniał Adam Duszyk.

Inspiracje Słowackim i Biblią

O samym obrazie Paulina Szymalak-Bugajna z Muzeum im. Jacka Malczewskiego: - Jest to kompozycja monumentalna mimo tego, że jest to studium olejne, która na pierwszy rzut oka może przytłaczać. To praca z wczesnego okresu twórczości artysty. Inspiracją był romantyczny poemat Juliusza Słowackiego "Anhelli", a - przypominam - Jacek był, podobnie jak jego ojciec, wielkim admiratorem poety. Obraz powstał podczas pobytu Malczewskiego w Monachium. Główną bohaterką tego obrazu jest postać młodej kobiety, która została podejrzana przez Anhellego prowadzonego przez szamana w trakcie wędrówki po śnieżnym białym piekle i które było okrutnym miejscem dla zesłanych na Sybir Polaków. Ta kobieta przygotowuje się do tego, kiedy jej mąż przybędzie, usiądzie i połozy przed nią te ubrudzone stopy. Ukochana osoba oczyści jego stopy. Mamy tu również odniesienia do motywów biblijnych: obmywaniem olejkiem stóp Chrystusa i do ostatniej wieczerzy, kiedy Chrystus obmywał stopy wszystkim towarzyszącym mu apostołom.

Obraz "Umywanie nóg" dołączył do innych dzieł mistrza w radomskim muzeum jego imienia i można go oglądać  na wystawie stałej dzieł malarza.

Bożena Dobryńska

Tags