Nowa wystawa w fotoplastikonie: Radom czasów wolności. Opowieść o mieście i ludziach z tamtych lat

2 listopada 2022

Od dzisiaj, 2 listopada w radomskim Fotoplastykonie znajdującym się w Parku Kościuszki można oglądać nową wystawę. Resursa Obywatelska zachęca do podziwiania w czasie jesiennych spacerów ekspozycji pn. „Radom czasów wolności. Republika Radomska w listopadzie 1918 r.”.

 

fot. Łukasz Wójcik/UM Radom


Radom był pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które w 1918 roku wywalczyło wolność. Niepodległość ogłoszono tu już 2 listopada. Zawiązał się wtedy tzw. „Komitet Pięciu", na czele którego stanął Stanisław Kelles-Krauz i powstała Republika Radomska, która miała swój własny rząd, policję i wojsko. Choć kres temu fenomenowi lokalnej samowładzy położyło podporządkowanie się „Komitetu Pięciu" lubelskiemu Tymczasowemu Rządowi Republiki Polskiej już 9 listopada 1918 r., w pamięci radomian trwa on jako chlubna karta z dziejów miasta.

Warto pamiętać, że osoby tworzące Republikę Radomską (i skupione wokół nich środowisko) w następnych miesiącach i latach włączyły się czynnie w walkę o granice Rzeczpospolitej, a następnie w pracę nad budową odrodzonej Ojczyzny.

O Radomiu i ludziach z tamtych lat opowiada najnowsza wystawa Resursy w fotoplastykonie.

 

Tags