
To estetyczne rozwiązanie pełni również funkcje bardzo praktyczne, bowiem nowoczesny kominek może służyć także do bardzo skutecznego ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Wiele zależy tutaj od wybranego modelu, ale w każdym wypadku warto pamiętać, że nawet nowoczesne i wydajne kominki nie mogą stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu. Jest to wymóg podyktowany przepisami prawa. Wynika to z prostego faktu – kominek wymaga stałego dostarczania materiału palnego, co w przypadku dłuższej nieobecności domowników jest trudne do zrealizowania. Dlatego takie rozwiązanie może stanowić uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej przy okazji pełniąc funkcję stricte estetyczną.
Jaki kominek wybrać?
Pierwszym i podstawowym kryterium doboru powinna być decyzja o jego typie. Czy będzie to kominek klasyczny, czy kominek narożny. Tutaj wszystko zależy od pomieszczenia, w którym chcemy umieścić urządzenie. Mnogość dostępnych modeli pozwala wybrać rozwiązania pasujące do dowolnego pomieszczenia, gwarantując estetyczne uzupełnienie wystroju wnętrz. Możliwości wydają się tutaj prawie nieograniczone, zamknięte jedynie w ramach gustu i wyobraźni. Kominek narożny może mieć prawie dowolny kształt, dzięki czemu będzie eleganckim uzupełnieniem każdego pomieszczenia. Jego umieszczenie powinno być jednak dopasowane do istniejącej instalacji grzewczej i sposobu w jaki chcemy rozprowadzać ciepło w pomieszczeniach.
Drugie, być może najważniejsze kryterium doboru nowoczesnych kominków zależy od wybranej przez użytkownika instalacji grzewczej. Rozróżniamy tutaj dwa podstawowe typu urządzeń – z płaszczem wodnym oraz powietrzne. Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie wykorzystujące istniejące w domu rury i kaloryfery. Ogrzewana przez kominek woda jest rozprowadzana do poszczególnych pomieszczeń. Warto pamiętać, że rozwiązania z płaszczem wodnym mogą pracować w układzie otwartym lub zamkniętym. W pierwszym przypadku instalacja zabezpieczona jest otwartym naczyniem zbiorczym zabezpieczającym system przed przegrzaniem i uszkodzeniem. Z kolei układ zamknięty stanowi najczęściej uzupełnienie istniejącej już instalacji grzewczej, z podłączonym wymiennikiem płytowym i zabezpieczony zbiornikiem wzbiorczym, który może pomieścić rozgrzaną wodę lub parę wodną. Można wybrać także kominek powietrzny. To rozwiązanie korzystające z szeregu szczelin grzewczych rozprowadzających ciepłe powietrze do wybranych pomieszczeń. Urządzenie wymaga odpowiedniego zaprojektowania kanałów przepływu powietrza, ale może stanowić niejako niezależne
źródło ogrzewania podczas chłodnych dni i nocy.
Kominek pozwala na oszczędności
Jak już wspomnieliśmy, nowoczesny kominek nie może stanowić jedynego źródła ciepła w naszym domu. Jednak stanowi cenne uzupełnienie istniejących systemów, np. pieców gazowych czy na olej opałowy. Jego wydajność docenimy z pewnością w sezonie wiosennym i jesiennym, gdy nie potrzebujemy stałej mocy grzewczej. W takim przypadku kominek stanowi idealne rozwiązanie pozwalając na znaczne oszczędności na paliwie. Drewno jest ciągle jednym z najtańszych materiałów opałowych, dostępnych w wielu odmianach. W porównaniu z gazem czy olejem opałowym jest zdecydowanie tańsze, a do tego zapewnia nieporównanie lepsze walory estetyczne. W końcu niewiele jest przyjemniejszych chwil niż możliwość spędzenia wieczoru z najbliższymi i spoglądania na trzaskający wesoło ogień.