• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nowoczesny robot chirurgiczny dla radomskiego uniwersytetu. Posłuży do nauki studentom medycyny

16 czerwca 2021

Ultranowoczesny robot chirurgiczny Versius produkowany przez firmę CMR Surgical w Cambridge to najnowszy nabytek Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Będzie służyć do nauki studentom medycyny.

 

fot., wideo UTH Radom

 

- To robot chirurgiczny do operacji chorób jamy brzusznej, chorób urologicznych, laryngologicznych głowy i szyi. Dzięki niemu zmniejsza się inwazyjność zabiegów, a także ból pooperacyjny i skraca się tym samym czas hospitalizacji pacjenta - wyjaśnia prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik UTH.

Robot posiada trzy niezależne ramiona, imitujące funkcjonalnie ludzkie ramię i rękę, które są sterowane specjalnymi kontrolerami zawieszonymi swobodnie w otwartej sterowni. - Chirurg w trakcie operacji na ekranie monitora widzi trójwymiarowy obraz - tłumaczy rzecznik. Jak podkreśla, robot ten posiada przewagę technologiczną nad najsławniejszym tego typu robotem Da Vinci, nie wymaga szczególnej infrastruktury, jest łatwy w transporcie i stosunkowo prosty w obsłudze (oczywiście dla profesjonalistów).

- Niewiele ośrodków akademickich nie tylko w Polsce, lecz także na świecie może się pochwalić posiadaniem takiego urządzenia - zapewnia prof. Trześniowski.

kat

Tags