Ogromne pieniądze dla Radomia na miejską mobilność. Będą m.in. autobusy, wiaty, ścieżki rowerowe
Prawie 200 mln zł otrzyma miasto z programu unijnego dla Polski Wschodniej na pierwszy etap projektu dotyczącego rozwoju infrastruktury mobilności miejskiej. Zaplanowany cały szereg inwestycji poprawi dostępność transportu publicznego, zwiększy komfort podróżowania oraz wprowadzi nowoczesne i ekologiczne rozwiązania w miejskiej mobilności.
- Umowa w sprawie dofinansowania została już podpisana 6 grudnia - poinformował prezydent Radomia Radosław Witkowski. Jednocześnie przypomina, że zarówno samo miasto, jak i parlamentarzyści od 2007 r. starali się, by nasz region mógł - tak jak np. Białystok, Lublin, Rzeszów. czy Kielce - korzystać z funduszy UE przeznaczonych na rozwój wschodnich terenów kraju. - Pozyskiwały one dodatkowe pieniądze i mówiliśmy, że nasz region także powinien być beneficjentem środków dotyczących rozwoju Polski wschodniej. I wreszcie się to udało - nie kryje zadowolenia prezydent. Podkreśla, że dzięki tym pieniądzom Radom będzie mógł się zmieniać.
Autobusy, przystanki, węzły przesiadkowe...
- Po raz pierwszy w historii jesteśmy beneficjentami właśnie tych pieniędzy, które były przeznaczone dla terenów gorzej rozwiniętych - podkreśla Witkowski.
Projekt przewiduje m.in. zakup autobusów zeroemisyjnych, rozbudowę Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, montaż biletomatów i wiat przystankowych, przebudowę pętli autobusowych na Pruszakowie, Wośnikach i Zamłyniu, budowę węzłów przesiadkowych „Południe” oraz „Gołębiów”,
budowę parkingów rowerowych, przebudowę chodników na ul. Mireckiego, ul. PCK, ul. Młynarskiej, ul. Ofiar Firleja, budowę kładki dla pieszych nad ul. Sandomierską, budowę i modernizację ścieżek rowerowych oraz dróg pieszo-rowerowych, przebudowę skrzyżowania ul. Chrobrego, Struga, Pileckiego. - Ten ostatni to powrót do projektu z 2019, który został zarzucony, bo upadła firma, która go realizowała i zatrzymaliśmy się jedynie na przebudowie placu Jagiellońskiego - przypomina prezydent Witkowski.
Inteligentny transport
- Wiaty przystankowe będą nowoczesne, ekologiczne z koszami na śmieci do ich segregacji, opracowanie i budowa systemu inteligentnego transportu; umożliwi on odpowiednie sterowanie ruchem w zależności od jego natężenia i tak, aby był on płynny i uwzględniał priorytetowe przepuszczanie autobusów komunikacji miejskiej, czy karetek na sygnale. Kierowcy na pętlach autobusowych dostaną punkty socjalne - wymienia wiceprezydent Łukasz Molenda.
Projekt p.n. „Rozwój infrastruktury mobilności miejskiej na terenie Obszaru Funkcjonalnego Radomia” będzie realizowany do 31 grudnia 2028 r.
- Mamy również przygotowaną drugą „paczkę” projektów, które również chcemy zrealizować przy udziale pieniędzy z Polski Wschodniej - dodaje Molenda.
Bożena Dobrzyńska