• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Opóźnia się uruchomienie miejsc respiratorowych w szpitalu tymczasowym

14 kwietnia 2021

Udostępnienie w szpitalu tymczasowym łóżek dla ciężej chorych pacjentów na COVID-19, którzy potrzebują terapii respiratorowej opóźnia się. Miejsca te miały początkowo być gotowe 20 kwietnia, ale termin przesunięto na koniec miesiąca. Są problemy ze sprzętem i personelem.

 

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Totalizator Sportowy)

 

Przypomnijmy: szpital tymczasowy w Radomiu składa się z dwóch części. Pierwsza, zlokalizowana w nowym budynku przeznaczonym docelowo na Centrum Rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, dysponuje 80 łóżkami. Są tam leczeni chorzy z łagodniejszym przebiegiem choroby, którzy nie wymagają podłączenia do respiratorów, co najwyżej do tlenu. Natomiast w głównym budynku RSS adaptowane są pomieszczenia dawnego zakładu rehabilitacji dziennej, gdzie będą leczeni pacjenci z cięższym przebiegiem COVID-19. Tu miejsc jest 20. Odpowiedzialnym za ich powstanie jest z ramienia rządu Totalizator Sportowy.

Prace dostosowawcze w zakładzie rehabilitacji przeciągają się jednak, a kolejny problem to opóźnienia w dostawach sprzętu, m.in. przeciwpożarowego. -  Dostawca z Austrii nie jest w stanie dostarczyć go do 20 kwietnia. Automatycznie termin się więć przesuwa – tłumaczy pełnomocnik ministra zdrowia w RSS Andrzej Cieślik.

Nie ma też dobrych informacji, jeśli chodzi o zatrudnienie personelu medycznego. "OIOM-owa" część szpitala tymczasowego potrzebuje natychmiast aż 10 anestezjologów. - Jeśli nie uda się zatrudnić tych specjalistów z zewnątrz, będziemy myśleć o oddelegowaniu, zwarciu umowy kontraktowej, umowy-zlecenia z naszymi lekarzami - wyjaśnia Andrzej Cieślik.

Oprócz anestezjologów, szpital tymczasowy w Radomiu szuka także internistów i pulmonologów.

W części covidowej szpitala przy ul. Tochtermana jest 14 łóżek respiratorowych, w ostatnich dniach wszystkie są zajęte.

bdb

Tags