
Światło na tarasie to nie tylko element, który rozjaśni mrok i pozwoli bezpiecznie poruszać się na zewnątrz, ale również doskonały sposób na stworzenie wyjątkowego nastroju, podkreślenie poszczególnych dekoracji oraz walorów architektury i ogrodowej roślinności. Podpowiadamy, jak zaplanować odpowiednie oświetlenie tarasu.
Jakie oświetlenie na taras sprawdzi się najlepiej?
Warto postawić na spójną stylistykę – wybierane przez nas oświetlenie na taras powinno zatem pochodzić z jednej kolekcji, w skład której mogą wchodzić różnego rodzaju oprawy, niskie i wysokie słupki, lampy naścienne, kinkiety czy te przeznaczone do montażu na twardym podłożu.
- Oprócz kwestii estetycznych niezwykle ważna jest także dbałość o bezpieczeństwo i zapewnienie relaksu podczas przebywania na tarasie. W związku z tym należy zadbać o dokładne oświetlenie wszystkich progów, stopni i nierówności, a także granic pomiędzy różnymi rodzajami nawierzchni – tak, aby uniknąć niebezpiecznych pułapek, które czyhają na nas po zmroku. Jeżeli zależy nam na tym, aby stworzyć na tarasie prawdziwą strefę relaksu, powinniśmy postawić na delikatne, rozproszone światło – mówi ekspert sklepu
Lampy.pl.
Nie ma zatem potrzeby stosowania mocnego, intensywnego oświetlenia tarasu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaaranżowane światło powinno budować atmosferę, odprężać i wyciszać. Tworząc zatem projekt oświetlenia tarasu, warto pamiętać o tym, że niskie światło – podłogowe lub boczne – wprowadza do miejsca relaksujący charakter. Doskonale w tym przypadku sprawdza się oświetlenie tarasu LED, gdyż jest nastrojowe, długotrwałe i energooszczędne.
Jeżeli lubimy spożywać posiłki na tarasie, możemy postawić na nieco mocniejsze światło skierowane w stronę stołu. Sprawdzi się w tym przypadku lampa umieszczona na ścianie lub oświetlenie zadaszenia tarasu. Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie oprawy z ruchomą głowicą świetlną, która pozwoli na dowolną zmianę kierunku padania światła.
Oświetlenie zewnętrzne tarasu – różne lampy
Oświetlenie tarasu można oprzeć na różnych lampach. Na środku zadaszenia można zamontować lampę wiszącą, pełniącą funkcję oświetlenia ogólnego, a także dodatkowe źródła światła – kinkiety i lampy stojące zaprojektowane w tej samej stylistyce. Kinkiety można zamontować w równej odległości od siebie – zaplanowane w ten sposób spełnią zadanie oświetlenia głównego. Dzięki temu, że dają nieco mniejsze światło, wprowadzą niezwykle ciepłą, nastrojową atmosferę.
Oświetlenie tarasu – o czym jeszcze warto pamiętać?
Oświetlenie zewnętrzne tarasu wymaga zastosowania specjalnie przystosowanych do tego lamp – nie należy zatem stosować opraw domowych, nawet jeżeli zamierzamy instalować je pod mocnym zadaszeniem.
- Aby sprawdzić szczelność wybranej przez nas oprawy, należy zapoznać się z jej stopniem ochrony IP – informację tę znajdziemy na opakowaniu. Oświetlenie zewnętrzne tarasu powinno mieć wartość IP co najmniej 54. Jeżeli nasz taras łączą z ogrodem schody, warto zadbać również o ich właściwe oświetlenie, tak aby ginące w mroku stopnie nie stanowiły dla nas problemu – mówi ekspert sklepu
Lampy.pl.
Umiejętnie zaplanowane światło tworzy nastrój w ogrodowej przestrzeni i pozwala na komfortowe korzystanie z tarasu, nawet po zmroku. Odpowiednie oświetlenie tarasu wpływa również na nasze bezpieczeństwo nocą. Pamiętajmy, że dobrego oświetlenia wymaga nie tylko sam taras, ale również jego najbliższe otoczenie, a więc schody, ścieżki ogrodowe czy znajdujące się nieopodal oczko wodne.