Oszukiwał metodą „na wnuczka”. Pieniądze od 85-latki odbierał… kurier

17 sierpnia 2022

Policjanci zatrzymali 50-latka, który chciał oszukać starszą kobietę metodą „na wnuczka” i odzyskali pieniądze, które 85-letnia mieszkanka Radomia przekazała oszustom myśląc, że w ten sposób pomaga wnuczce. Było to możliwe dzięki czujności mężczyzny, którego przestępcy chcieli wykorzystać w charakterze kuriera.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

- Kilka dni temu 85-letnia mieszkanka Radomia odebrała telefon od osoby podającej się za jej wnuczkę. Dzwoniąca oznajmiła, że ma problem ze spłatą kredytu, co ma wiązać się z poważnymi dla niej konsekwencjami. 85-latka, będąc przekonaną, że rozmawia z wnuczką przygotowała, a następnie przekazała kilkadziesiąt tysięcy złotych młodemu mężczyźnie, który po nie przyszedł - relacjonuje sierż. szt. Kamil Warda z radomskiej policji.

Mężczyzna, który odebrał pieniądze od kobiety, kilka dni wcześniej zamieścił ogłoszenie w internecie, że poszukuje pracy w charakterze kuriera. Kiedy otrzymał to zlecenie, podjął się go jako dodatkowego zajęcia. Jednak 41-latka zaniepokoiło dziwne zachowanie kobiety: zdał sobie sprawę, że może brać udział w przestępstwie. O całej sytuacji telefonicznie poinformował policjantów. Dzięki jego reakcji funkcjonariusze z wydziału kryminalnego KMP w Radomiu, we współpracy z funkcjonariuszami z komend: wojewódzkiej i powiatowej w Przysusze udało się ustalić, a następnie zatrzymać osobę, której miał przekazać pieniądze. Oszczędności kobiety zostały odzyskane. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa, za który grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Policja po raz kolejny apeluje, aby rozmawiać z członkami swojej rodziny o metodach, jakimi działają oszuści. Uczulać, jak należy postąpić w sytuacji, gdy ktoś będzie prosił o pieniądze. - Zwracamy się również do osób poszukujących zajęcia, aby weryfikowały charakter pracy, której chcą się podjąć - dodaje sierż. Warda.

kat

Tags