Parę historii i dźwięków o Azji

4 grudnia 2007
O Azji i jej pięknie, o podróżach, przygodach i doświadczeniach opowiadała dziś Joanna Mostowska, autorka wystawy „Azjatyckie brzmienia”. Wernisaż poprzedziło spotkanie z młodzieżą. Autorka poznała wielu ludzi

Wystawa w holu sali koncertowej UM składa się ze zdjęć, które Mostowska zrobiła podczas 9-miesięcznego pobytu w Azji. Przedstawiają momenty z codziennego życia mieszkańców tego pięknego kontynentu. - Ta podróż to tylko parę historii, parę opowiadań o mnie, o kimś, o drzewie, parę obrazów, parę schwytanych dźwięków, czerwona kreska na mapie, cieniutka i mało znacząca – mówi o swoich pracach. Na spotkaniu z młodzieżą Mostowska opowiadała o swojej podróży, o przygodach, które przeżyła, pokazywała zdjęcia, prezentowała muzykę. Przybliżyła kulturę i zwyczaje mieszkańców Azji, krajobrazy Himalajów, Wietnamu, Delhi i wiosek, które odwiedziła.

Pytana, dlaczego wystawa ma tytuł „Azjatyckie brzmienia” odpowiada. - Bo interesuje mnie muzyka, to bardzo ważna część mojej podróży. Podczas pobytu w Azji nauczyłam się gry na tabli, czyli hinduskim, podwójnym bębnie – tłumaczy Mostowska.

Joanna jest absolwentką wydziału geografii i studiów regionalnych na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie kończy drugi kierunek – gospodarkę przestrzenną, także na UW. Podróże po świecie to jej pasja. Od listopada 2006 do sierpnia 2007 odbyła swoją najdłuższą, samotną podróż po Azji. Odwiedziła Indie, Nepal, Chiny, Wietnam, Tajlandię, Kambożdżę, Tybet. - Ta wyprawa była piękna i wzbudziła we mnie kolejne podróżnicze plany. Wiele się nauczyłam, poznałam inne kraje, inne obyczaje, zobaczyłam cudowne miejsca, o których nigdy mi się nie śniło - mówi Mostowska.