• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Performans Moniki Weiss w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Będzie też spotkanie z artystką

6 sierpnia 2021

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 7 sierpnia o godz. 14 na performans Moniki Weiss i spotkanie z artystką wokół premiery monografii poświęconej projektowi Nirbhaya. Powstający pomnik o tej samej nazwie w przyszłości wejdzie do ekspozycji stałej w orońskim parku.

 

Monika Weiss-Metamorphosis-Nirbhaya-mapa (fot. Materiały prasowe/CRP w Orońsku)

 

Metamorphosis-Nirbhaya (performans) to trzyczęściowa kompozycja wokalno-instrumentalna autorstwa wybitnej polsko-amerykańskiej artystki intermedialnej Moniki Weiss, na co dzień mieszkającej w Nowym Jorku. Kompozycja przeznaczona jest dla około 30–50 wykonawców, wokalistów i instrumentalistów, profesjonalistów i amatorów. Wykonuje się ją w przestrzeni otwartej, a jej ostateczny kształt brzmieniowy rodzi się w wyniku oddziaływania na siebie różnych czynników: miejsca wykonania, ukształtowania terenu, rodzaju i wieku roślin, kompozycji architektonicznej krajobrazu, a także liczby uczestników i ich indywidualnej ekspresji.

Metamorphosis-Nirbhaya (performans) jest częścią projektu Nirbhaya i bezpośrednią kontynuacją wystawy Moniki Weiss pod tym tytułem, która gościła w Galerii „Kaplica" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w marcu tego roku. Wystawa zorganizowana była jako wydarzenie kontekstowe dla powstającego pomnika Nirbhaya, który w przyszłości wejdzie do ekspozycji stałej w Parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Pomnik składać się będzie z multimedialnej rzeźby w kształcie sarkofagu wypełnionego wodą z projekcją wideo (planowane odsłonięcie w 2022 r.) oraz instalacji dźwiękowej Nirbhaya-Metamorphosis (odsłonięcie jesienią 2021 r.).

Jak mówi artystka, „jest to pomnik dedykowany nie zdobywcom i bohaterom wojennych, ale zapomnianym ofiarom codziennej przemocy. Przypominając starożytny sarkofag, Nirbhaya oddaje hołd kobietom wszystkich kultur i epok, a zwłaszcza tym, które nadal doświadczają traumy gwałtu, tortur i śmierci. To miejsce medytacji i bezruchu, pomnik|antypomnik, który ofiarowuje nowe formy rozumienia, czym jest pamięć zbiorowa w jej pełni, porzucając narrację o dominacji i monumentalizmie. Tworzy i celebruje wizję przyszłości ludzkości jako horyzontalność, opartą na pokoju".

Tags